Goethe je ponesel sloves družine Tischbein tudi v tujino. Foto:
Goethe je ponesel sloves družine Tischbein tudi v tujino. Foto:
Johann Heinrich Wilhelm Tischbein
Johann Heinrich Wilhelm Tischbein je z ilustracijami opremil nekaj Goethejevih del.
Johann Heinrich Tischbein: Lov na jelene v Karlsaueju pri Kasslu
Platna, ki so krasila sobane plemstva, niso pa na noben način prispevala k razvoju slikarstva.

Pa še za sloves te slike ni toliko odgovoren njen avtor Johann H. W. Tischbein kot oseba, ki je na sliki upodobljena. To je literat Johann Wolfgang von Goethe. Čeprav dinastija Tischbein ni rodila niti enega samega zares odličnega slikarja, pa je delo njenih 30 umetniških slikarjev zaznamovalo obdobje baroka in rokokoja v nemških deželah. Zato so se v ustanovi Staatliche Museen Kassel odločili za postavitev razstave 3 x Tischbein, ki do 26. februarja predstavlja delo treh slikarjev iz družine Tischbein.

Vzorno, a brez pečata izvirnosti
Delu slikarjev iz družine Tischbein pravzaprav ne moremo ničesar očitati. Slike so natančno izrisane in verno sledijo umetniški "modi" svojega časa. Dela Tischbeinov so tako izvrsten prikaz načel, ki so pri delu vodila slikarje baroka in rokokoja. Manjka pa jim inovacije in pečat osebnosti avtorja.

Zato niti ni presenetljivo, da se je kar nekaj Tiscchbeinov prebilo na položaj dvornega slikarja. Johann Heinrich Tischbein (1722-1789) je tako služboval na dvoru grofa Wilhelma VIII., njegov nečak Johann Friedrich August Tischbein (1750-1812) pa je s svojimi uslugami "zalagal" kneza iz Waldbecka in Pyrmonta. Znanja, kako naslikati portret in podobo modela po potrebi še malo polepšati, da so njegove obrazne poteze vsaj malo sledile trenutnim lepotnim merilom, so Tischbeini zares precej dobro obvladali.

So bili drugi kaj boljši?
Da bi lažje prepoznali vpetost dela Tischbeinov v čas 18. in 19. stoletja so v Kasslu ob slike s podpisom Tischbein obesili še dela nekaterih drugih baročnih in rokokojskih slikarjev. Razstava tako prinaša tudi dela Carleja Vanlooja, Giovannija Battiste Tiepola, Giovannija Battiste Piazette, Elisabeth Vigee-Lebrun, Angelike Kauffmann, Thomasa Gainsborougha in Joshue Reymoldsa.

Gothe pri počitku
Pa še nekaj o najbolj znameniti sliki družine Tischbein. Platno z naslovom Goethe v rimski Kampanji je naslikal Johann Heinrich Wilhelm Tischbein. Slika - nastala je med letoma 1786 in 1788 - prikazuje Goetheja, kako počiva sredi značilne kampanjske pokrajine. Da ne bi bilo dvoma, da je slavni književnik v okolici Rima, vidimo v ozadju slike antične ruševine.

Postavitev, ki se bo 17. marca preselila v prostore Leipziger Museuma, s pomočjo 80 eksponatov prinaša sprehod skozi umetniško obdobje, ki trenutno niti v Nemčiji niti drugod v Evropi ne uživa pretiranega slovesa, saj se ga povečini povezuje z dokaj konservativnimi umetniškimi vzorci in kičem.