Na razstavi si je mogoče ogledati predstavitev reda kartuzijancev, zgodovinske okoliščine njihovega nastanka in naselitve v Sloveniji. Pleterje so edina še delujoča kartuzija na Slovenskem, ustanovil pa jo je celjski grof Herman II. leta 1407.
Dva jubileja na en mah
Dvojni jubilej - kartuzija praznuje 600. obletnico ustanovitve in 100. obletnico ponovne naselitve kartuzijanov pod Gorjanci - so v galeriji počastili tudi z nastopom okteta Adoramus, ki je predstavil gregorijanski koral, in z izidom latinskega prevoda knjige Zlato pismo. Knjigo je davnega leta 1144 napisal menih Viljem Teodoriški, in sicer kot pismo, namenjeno kartuzijanom.
Je danes kartuzija še pomembna?
Razstava je nastala na pobudo kartuzije ter oblikovalca in fotografa Zvoneta Pelka; slednji je oblikoval tudi razstavni katalog in zasnoval vsebinski koncept razstave. Organizatorji so dali velik poudarek umetnostno-zgodovinskemu pomenu gotske cerkve ter današnjemu položaju in vlogi kartuzije v življenju, ki se odvija na ozemlju slovenskega življa.
Pleterska cerkev je izjemna
Pleterska kartuzija je najmlajša med slovenskimi kartuzijami, je pa tudi edina, ki je še živa. Čeprav so Pleterje najmlajša slovenska kartuzija, je od izvorne gotske arhitekture ostala predvsem cerkev, ki je od leta 1984 odprta za vse obiskovalce. Omenjena cerkev pa si po mnenju strokovnjakov zasluži pozornost in dobro vzdrževanje tudi zato, ker velja za najbolje ohranjeno srednjeveško cerkev kartuzijanov v Evropi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje