Primer Zagoričnikove vizualne poezije. Foto: A+A
Primer Zagoričnikove vizualne poezije. Foto: A+A

Na razstavi si je mogoče ogledati Zagoričnikova dela po izboru kustosa Miloša Basina. Del razstave so tudi knjige, lepaki, umetnosti po pošti, katalogi in revije iz šestdesetih in sedemdesetih let, ki predstavljajo sintezo likovnih in literarnih sporočil. Postavitev je sicer zasnovala Bežigrajska galerija, enota Mestne galerije Ljubljana.

Zagoričnik se je uveljavil kot pisatelj, pesnik in kritik, v njegovi poeziji pa je po besedah kustosa razstave v 80. letih že prevladovala likovnost, zato je treba nanjo gledati kot na likovno delo. V Zagoričnikovi vizualni poeziji prevladujejo oblika, kompozicija in ritem, zanjo je značilno ponavljanje določenih vzorcev, ki se med seboj stikajo ali prekrivajo in s tem oblikujejo nove slikovne površine.

Dejaven avantgardni umetnik
Zagoričnik (1933-1997) je leta 1978 ustanovil tudi mednarodno avantgardistično združenje Westeast in v istoimenskih zbornikih zbiral dela številnih avtorjev iz Slovenije in tujine. Leto kasneje je z Nejčem Slaparjem in Živkom Kladnikom soustanovil umetniško skupino Signum, med drugim pa je uredil tudi antologijo hrvaške avantgardne poezije Ubili so ga z opekami (1981) in antologijo sodobnega jugoslovanskega pesništva za otroke Roža čudotvorna (1985).