Na umetnini je Wills upodobil tudi sebe. Foto: Umetnostna galerija NSW
Na umetnini je Wills upodobil tudi sebe. Foto: Umetnostna galerija NSW
Marcus Wills pred nagrajenim delom
Umetnik se je letos za nagrado potegoval prvič. Foto: EPA

Nagrado je prejel za nadrealistično delo The Paul Juraszek monolith (Monolit Paula Juraszka), na katerem je upodobil prek dvesto oseb, ki plezajo po ogromni kamniti glavi. Willsa je navdihnila jedkanica flamskega umetnika Marcusa Gheeraertsa, na delu pa je 29-krat upodobil avstralskega kiparja Paula Juraszka. V sydneyjskem časopisu Morning Herald so o letošnjem nagrajencu duhovito zapisali, da večina umetnikov naslika en odličen portret in z njim osvoji prestižno Archibaldovo nagrado, letos pa je Wills prepričal z več kot dvestotimi.

Wills: Ljudi se ne naveličam
Ko so ga na podelitvi nagrade vprašali, kako mu je uspelo naslikati tako zahtevno in obsežno delo, je dejal, da je večkrat že skoraj obupal, predvsem se je naveličal slikati skale, z ljudmi pa je bilo mnogo lažje. "Po mojem mnenju se ne bom nikoli naveličal upodabljati ljudi," pravi Wills. Med portretirance, ki jih na kamniti glavi mrgoli, pa je umetnik dodal tudi svojo podobo. Tako ga lahko vidimo v desnem kotu slike, v rokah pa drži lutko, ki ima podobo Paula Juraszka.

34-letni Wills, ki je za nagrajeno delo porabil več kot dve leti, je nekoliko presenetljivi lavreat, saj so bili med nominiranci tudi bolj znani umetniki (na primer Ben Quilty, Jenny Sages, Adam Cullen). Umetnik je tako postal dobitnik prestižne nagrade, ki jo podeljujejo od leta 1921, s seboj pa nosi tudi denarno nagrado - 35.000 dolarjev.

Druga nagrajenci večera:
Na slovesnosti so podelili tudi nagrado za najboljšo portretno fotografijo, ki jo je prejela Vanila Netto za podobo z naslovom The Magnanimous Beige Wrap - Part 1 (Contraption), in nekaj drugih nagrad za likovna dela. Sulmanovo nagrado je za sliko Peking Treaty (Pekinška pogodba) prejel Džiavej Šen, z Wynnovo nagrado pa se lahko pohvali John Beard (za delo The Gap).