Po Ljubljani se bo razstava podala v Rigo. Foto: EASA
Po Ljubljani se bo razstava podala v Rigo. Foto: EASA
Računalniški model za Evropsko centralno banko
Razstava ponuja vpogled v arhitekturo širšega evropskega prostora. Foto: EPA

Razstava Evropske šole arhitekture, ki so jo odprli v atriju Magistrata, je nastala ob 25. obletnici delovanja neformalne Evropske mreže študentov arhitekture (European Architecture Students' Assembly -EASA), predstavlja pa se z dvema deloma. Prvi se posveča predstavitvi evropskih šol arhitekture, drugi pa je namenjen ponazoritvi delovanja mreže EASA v zadnjih letih.

Kaj se dogaja v evropski arhitekturi?
Postavitev ne predstavlja vseh evropskih šol, ampak so organizatorji izbrali le najbolj zanimive šole, nabor pa ponuja vpogled v današnje dogajanje v arhitekturi širšega evropskega prostora. Pripravili so tudi predavanja na temo povezovanja evropskih študentov in delovanja mreže EASA, prisluhniti pa jim bo mogoče na Fakulteti za arhitekturo. Prvo bo prišlo na vrsto že na dan odprtja razstave, nato pa bosta sledili še dve - 16. in 19. marca.

Razstavo Evropske šole arhitekture so prvič odprli na srečanju nacionalnih predstavnikov mreže EASA v Moskvi, nato pa si jo je bilo mogoče ogledati še v Budimpešti, Beogradu in Zagrebu. Po postanku v Ljubljani (razstava bo na ogled do 30. marca) se bo odpravila še v Rigo, Dublin in drugod po Evropi.

Začelo se je v Liverpoolu
Začetke združenja EASA je treba iskati v letu 1981, ko je zaradi perečih problemov v razvoju Liverpoola tamkajšnja fakulteta organizirala mednarodno arhitekturno delavnico, ki bi pridobila aktualne poglede na težave. Liverpoolske delavnice so prerasle v tradicijo, kasneje pa postale EASA, ki danes povezuje študente arhitekture iz cele Evrope.