Foto:
Foto:

V okviru projekta Balkans Trilogy so v Kunsthalle Fridericanum odprli razstavo Balkans Trilogy # 3. Marjetico Potrč zanimajo kompleksna sodelovanja, ki se ukvarjajo z globalnim problemom urbanizma, med katera sodi na primer oblikovanje družbenih sprememb z ustvarjanjem eksperimentalnih družb.

Na razstavi predstavljajo še umetnico Jasmilo Žbanić iz Bosne in Hercegovine ter retrospektivo del hrvaškega umetnika Mandelosa (Dimitrije Bašičević). Filmi Jasmile Žbanić se ukvarjajo s travmami, ki se pojavljajo v času vojne, in tranzicijo v "normalnost". Mangelos pa je avantgardni umetnik, ki je v svoji karieri razvil lastna umetniška pravila in jezik ter ostal pomemben del konteksta umetnosti jugovzhodne Evrope.

V soteskah Balkana
V okviru t. i. balkanske trilogije so v Kasslu oktobra lani priredili tudi simpozij V soteskah Balkana, namen katerega je bil izzvati zahodnjaški pogled na Balkan, ki je pogosto poln predsodkov, sovraštva, političnih in kulturnih projekcij. Simpozija sta se udeležila tudi sociolog Rastko Močnik in likovna teoretičarka in kustosinja Marina Gržinič.

Na razstavi ob simpoziju je tedaj sodelovalo 88 umetnikov iz desetih držav jugovzhodne Evrope. Slovenijo so takrat zastopali Vuk Čosič, skupina Irwin, Laibach, Marjetica Potrč, Tobias Putrih, Dunja Zupančič, Dragan Živadinov in Miha Vipotnik.