Aidas Bareikis s svojimi deli, ki so trenutno razstavljena v dunajski Kunsthalle, dokazuje, da so tudi smeti lahko del umetnosti. Umetnik, ki živi in dela v New Yorku, namreč v svojih delih, ki predstavljajo odziv na sodobno potrošniško družbo, uporablja zavržene dele koles, kisline, odpadno železo in podobne materiale oziroma snovi.
Koliko odvržemo?
Razstava Straight to the Top, I'll Take ... tako obiskovalcem ponuja umetniške instalacije, ki jih reciklira v barvne pošasti. Umetnikove pošasti ne delujejo morbidno ali zatrašujoče, temveč predvsem komično, prek njih pa Bareikis tudi kritizira družbo, ki veliko porabi, še več pa odvrže.
Razstavo je pripravil kustos Gerald Matt, v njeni predstavitvi pa je med drugim zapisano, da Bareikis zbira anahronizme in jih pretvarja v slikovit prizor umetno ustvarjenega kaosa. V tem procesu analizira odpadke potrošniške družbe, propad okolja in medlenje filozofskih in čustvenih vrednot.
Ogledalo sodobni civilizaciji
Umetnik cenene materiale sestavlja v skladu s svojim nekoliko bizarnim pogledom na svet in jih obdeluje z ognjem, pritiskom ali kemijo. V svojih delih ne stremi k ustvarjanju estetsko pozitivnih podob, ki gledalcu ugajajo, temveč v prvi vrsti prikazuje pošast, ki jo civilizacija sama sproti ustvarja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje