Na razstavi so predstavljene avtorjeve črno-bele fotografije, ki prikazujejo utrinke iz vsakdanjega življenja tržaških otrok v času med letoma 1945 in 1955. Režirani posnetki se izmenjujejo s fotografijami iz naravnega okolja, skupaj pa sestavljajo podobo povojnega časa skozi perspektivo otroške neposrednosti in pristnosti.
Prav v tej navidezni nepomembnosti pa se skriva barvitost otroškega doživljanja, ki ga je v 52 razstavljenih fotografijah ujel mojster fotografije z velikim občutkom za lepoto obrobnega in “neaktualnega” dogajanja.
1951: Prva razstava
Osebni fotoarhiv Maria Magajne, ki se je rodil leta 1916 v Trstu, danes šteje približno 300.000 posnetkov, od tega jih je bilo objavljenih okoli 50.000. Fotograf je v Trstu prvič razstavljal leta 1951, od takrat pa je moral na samostojno razstavo počakati kar do novembra 2003, ko je bila v prostorih tržaške Poštne palače postavljena prav razstava Barve otroštva v črnobelem. Njegove fotografije so gostila skoraj vsa slovenska kulturna društva na Tržaškem, predstavljene pa so bile tudi v Vidmu, Melbournu, Novem mestu in Ljubljani.
Večkrat nagrajen umetnik
Z svoje delo je Magajna prejel številna priznanja in nagrade, med drugimi leta 1983 tudi Tomšičevo nagrado Društva novinarjev Slovenije, leta 1990 red viteza italijanske republike, leta 1996 posebno priznanje Združenja fotoreporterjev in Občine Trst, leta 2003 pa je prejel tudi častni znak svobode Republike Slovenije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje