Delo nosi naslov Rjave pike - portret Andyja Warhola kot banana. Foto: EPA
Delo nosi naslov Rjave pike - portret Andyja Warhola kot banana. Foto: EPA
Detajl dela Molasses (1983). Foto: EPA

Ameriški umetnik, ki je nekoč za svojo priljubljeno snov označil kralje, heroje in ulico, je v svoji kratki karieri - zaradi prevelikega odmerka heroina je umrl v starosti 27 let - oblikoval prepoznaven in močen slog. Znan je po izvirni ikonografiji, ki jo je oblikoval na podlagi vplivov urbane kulture, športnih junakov in džezovskih legend.

Gre za veliko Basquiatovo retrospektivo, v katero so uvrstili več kot sto del, razstava pa je potujoča in se seli po ZDA. Njegova dela odražajo čas, v katerem je živel, čas, ki je bil prežet z velikimi spremembami - umetniški bum osemdesetih let, pojav hiphopa, oživljanje slikarstva v ZDA.

Osemdeseta v sliki in besedi
Jean-Michel Basquiat je bil pomemben predstavnik ameriške umetniške scene v osemdesetih letih. Sprva je postal znan predvsem prek svoje vpletenosti v gibanje umetniških grafitarjev v poznih sedemdesetih letih, v oko širše javnosti pa ga je izstrelil članek Reneja Richarda, v katerem je predstavil Basquiata in njegovo delo.

V prvi polovici osemdesetih let je sledila razstava na Whitneyjevem bienalu, kmalu po njej pa je umetnik začel sodelovati tudi z Andyjem Warholom. Med umetnike, ki jih je najbolj cenil, pa je štel Cya Twomblyja, Franza Klina in Jeana Dubuffeta. Basquiat je tragično umrl leta 1988, ko je njegova 'resnejša' kariera trajala šele sedem let.

Postavitev je delo ...
Razstavo so pod okriljem Brooklynskega muzeja pripravili Marc Mayer (pomočnik umetniškega direktorja muzeja), Kellie Jones (profesorica umetnostne zgodovine in afriških študij) in kuratorja Fred Hoffman ter Franklin Sirmans.