Bienalna razstava sodobne umetnosti v Lyonu zahteva angažiranega obiskovalca, ki je pripravljen sam oblikovati  razlage umetniških del. Foto: EPA
Bienalna razstava sodobne umetnosti v Lyonu zahteva angažiranega obiskovalca, ki je pripravljen sam oblikovati razlage umetniških del. Foto: EPA
Bienale sodobne umetnosti v Lyonu
Eksperimenti v novih življenjskih slogih - dnevna soba prihodnosti? Foto: EPA

Letošnji bienale po besedah umetniškega vodje Thierryja Raspaila raziskuje časovno dimenzijo nastajanja umetniškega dela in želi umetnino predstaviti kot dogodek. Umetnina zato ni statična, ampak v različnih časovnih obdobjih dobiva različne pomene, saj jo vsak ljubitelj umetnosti razume drugače.

Središče je gledalec
Tudi zato na bienalu prevladujejo inštalacije, katerih nastanek je povezan z dediščino konceptualne umetnosti in ki od obiskovalca zahtevajo vsaj opazovanje dela iz različnih zornih kotov. Bienale v Lyonu se tako zoperstavlja trenutnemu trendu, ki skuša v likovni umetnosti ponovno uveljaviti tradicionalne vrednote in ima v mislih le gledalca, ki ga želi ustoličiti kot nujno kategorijo v obstoju vsake umetnine.

Podaljšek konceptualizma in Fluxusa
Kuratorja sta program letošnjega srečanja sodobnih vizualnih umetnikov v gastronomskem središču Francije zastavila kot nadaljevanje tradicije umetniškega sloga Fluxus in konceptualne umetnosti.

Konceptualna umetnost se je uveljavila v šestedesetih letih, od drugih likovnih usmeritev pa jo ločuje poslanstvo, ki ga želijo izpolniti konceptualisti. Te zanima namreč le sporočilo, ki ga umetnina prenaša, vizualno podobo slednje pa razumejo le kot medij posredovanja sporočila, zato je estetska plat umetnine zapostavljena.

Fluxus, ravno tako umetniška usmeritev šestdesetih, je močno povezan z dadaizmom. Dela predstavnikov Fluxusa so nastajala spontano, pogosto pa so vključevala različne umetniška izrazna sredstva od likovne umetnosti, prek filma, do poezije. Bistvo Fluxusa pa ni bila le spontanost; umetnike je vodila tudi želja po posredovanju družbeno in politično angažiranih sporočil.

Upornost dobe punka
Organizatorji bienala so še zapisali, da letošnji dogodek preveva eksperimentalni duh, ki je zaznamoval uporniška sedemdeseta in da je lyonski bienale svojevrsten laboratorij raziskovanja novih oblik življenja, ki bodo tesno povezane z virtualno realnostjo.