Mark Rothko v Bonnu zastopa ameriški abstraktni ekspresionizem. Foto: EPA
Mark Rothko v Bonnu zastopa ameriški abstraktni ekspresionizem. Foto: EPA
Roy Lichtenstein
Roy Lichtenstein - mož, ki je iz preprostih stripovskih likov naredil visoko umetnost. Foto: EPA
Bruce Nauman: Model for Trench and Four Buried Passages (Model za jarek in štiri hodnike)
Skulpture Brucea Naumana predstavljajo umetnost minimalizma in postminimalizma. Foto: EPA
Andy Warhol: Avtoportret
Predstavitev ameriške sodobne umetnosti v Bonnu 'nadzira' veliki mojster poparta Andy Warhol. Foto: EPA

V Bonnu v galeriji Kunst und Ausstellungshalle so odprli razstavo, ki predstavlja izbor 200 umetnin iz obsežne Guggenheimove zbirke, ki sta jo leta 1937 z ustanovitvijo fundacije Guggenheim zasnovala nemška slikarka in baronica Hilla von Rebay in industrialec Solomon R. Guggenheim.



Nekaj imen, ki povedo vse
Postavitev v Bonnu pripoveduje o umetnosti od nastopa 'klasičnega modernizma' (v mislih imamo avantgardno umetnost z začetka 20. stoletja) do danes. Zgodbo o sodobni umetnosti razstava predstavlja prek del le nekaj likovnih umetnikov, katerih delo je zaznamovalo 20. stoletje. V Bonnu bodo tako do 7. januarja 2007 na ogled dela Paula Cezanna, Pieta Mondriana, Vasilija Kandinskega, Paula Kleeja, Marca Chagalla in nekaterih nadrealistov, ki jih je nakupila Guggenheimova nečakinja, Peggy Guggenheim, žena nemškega slikarja Maxa Ernsta in lastnica bogate zasebne zbirke, ki je predstavljena v Guggenheimovem muzeju v Benetkah.

Kaj se je dogajalo v ZDA?
Poudarek Guggenheimovega gostovanja v Bonnu pa je na ameriški umetnosti po koncu 2. svetovne vojne. Ameriška serija v Bonnu nam tako predstavi ameriški abstraktni ekspresionizem (Mark Rothko), popart (Andy Warhol, James Rosenquist, Roy Lichtenstein) ter umetnost minimalizma in postminimalizma (Carl Andre, Richard Serra, Robert Morris, Donald Judd, Bruce Nauman).

Te dni se govori predvsem o Abu Dhabiju
Fundacija Salomona R. Guggenheima ni izjemna le zaradi zbiranja sodobne umetnosti in tako tudi spodbujanja le-te. Fundacija obenem predstavlja tudi sodobno arhitekturo. Vsi muzeji so namreč delo arhitektov, ki so v času snovanja nove Guggenheimove muzejske stavbe veljali za vodilne v svojem poklicu. Če je prvi muzej odsev funkcionalistične arhitekture v Združenih državah, katere simbol so bile stavbe Franka Lloyda Wrighta, sta Guggenheimovi stavbi v Las Vegasu (delo Rema Koolhaasa) in Bilbau (Frank Gehry) odsev poznega postmodernizma. Nekaj podobnega lahko pričakujemo tudi od napovedanega Guggenheimovega muzeja v Abu Dhabiju, oblikovanje njegove podobe je Fundacija znova zaupala mojstru oblikovanja titanskih fasad, Franku Gehryju.