Pogled na fotografije mrtvih junakov, ki izpostavijo smrtnost in ranljivost človeka, je pretresljiv. Foto:
Pogled na fotografije mrtvih junakov, ki izpostavijo smrtnost in ranljivost človeka, je pretresljiv. Foto:
Che Guevara
Che Guevara je postal prava popikona, zato njegovo podobo danes prepoznavajo mladi po vsem svetu, ki so se rodili tri desetletja in več po Guevarovi smrti. Foto: EPA
Che Guevara
Idealist argentinskega rodu je bil trn v peti ameriškim oblastem, saj je skušal v Latinski Ameriki zasejati revolucijo proletariata in kmetov ter tako preprečiti vpliv kapitalističnih ZDA na tem koncu sveta.

V glavnem mestu Čila so povsem prvič na ogled postavili fotografije, ki jih je tik po smrti legendarnega kubanskega borca za pravice zatiranih posnel Freddy Alborta. Alborta je bil eden izmed peščice fotografov, ki jim je bilo dovoljeno posneti Guevarovo truplo. Bolivijski fotograf je objavil le nekaj fotografij mrtvega Cheja Guevare, večina jih je ostala nerazvita. To se je spremenilo po Albortovi smrti lani avgusta. Njegovi sorodniki so se odločili objaviti še 65 fotografij.

Bolivijski ali ameriški uspeh?
Albortova fotografija "zmagovitega" bolivijskega generala, ki ponosno kaže na Guevarovo truplo, je postala ena najbolj znamenitih fotografij upornika, ki ga številni mladi še danes pojmujejo kot svojega vzornika. Pravzaprav je teh mladih toliko, da je Che Guevara postal prava popikona, k čimer pa so veliko prispevale do danes ohranjene fotografije. Izraz zmagovita bolivijska vojska je treba pojmovati nekoliko zadržano.

Čeprav so bili res bolivijski vojaki tisti, ki so leta 1967 izsledili Cheja Guevaro in tako spravili s poti "moteči element, ki bi utegnil v več južnoameriških državah zanetiti upor proletariata in kmetov, je bilo že takrat jasno, da so bolivijskim enotam pomagali ameriški vojaki. Združenim državam namreč Guevarova agitacija v Latinski Ameriki, ki je spodkopavala ameriški vpliv na tem koncu sveta, ni bila prav nič všeč.

Scenografija Guevarove smrti
Družina Freddyja Alborta zdaj utrjuje mit o Cheju Guevari. Pri tem ji pomaga bolivijska fotografinja Sandra Boulanger. Njej je bila namreč zaupana obdelava Albortovih filmov in fotografije, ki zdaj visijo v muzeju lepih umetnosti v Santiagu. Fotografije so prava slikovna zgodba o zadnjih trenutkih Cheja Guevare. Ta namreč ni prikazan na vseh 65 fotografijah. Številne slike prikazujejo bolnišnico v bolivijski vasi Vallegrande, v kateri je oktobra 1967 ležalo Guevarovo truplo, nekateri posnetki pa so tudi portreti bolivijskih vojakov. Celotna scenografija Guevarove smrti torej.

Preverjanje pristnosti žrtve
Najbolj pretresljive pa so seveda bližnje fotografije Cheja Guevare. Guevara namreč izgleda kar nekoliko "preveč živ". Njegove oči nekaj ur po smrti še niso izgubile prav nič živahnosti in žara, ki so ga povezovali z njegovim bojem za vzpostavitev bolj pravične družbe. Prav zato je še toliko bolj grozljiv pogled na Guevarovo prerešetano telo. Skoraj groteskne pa so fotografije bolivijskih vojakov, ki žrtvin obraz primerjajo s fotografijo, da bi se zares prepričali, da so življenje vzeli pravemu človeku. V Argentini rojeni Che Guevara, ki je leta 1959 Fidelu Castru pomagal prevzeti oblast na Kubi, je umrl star 39 let.