Na ogled so namreč postavili mednarodno razstavo o dediščini apostolov Cirila in Metoda, na kateri je mogoče spoznati vlogo grških svetih bratov v več kot tisočletni zgodovini srednjevzhodne Evrope in slovanskega sveta v njej. Postavitev je del vrste prireditev, ki so si jih zamislili ob približevanju padca državnih meja med sosednjima državama in vstopu Slovenije v schengensko območje.
Hkrati je namen razstave poudariti poslanstvo Gorice v središču večkulturnega prostora med Italijo, Slovenijo, Hrvaško, Češko in Slovaško. Čas in delo Cirla in Metoda obujajo slikovno gradivo, knjige, dva filmska posnetka in katalog. Na ogled je tudi ikona obeh svetnikov, ki jih je za to priložnost izdelal slikar Orlando iz Tržiča, lokalno zgodovino pa oživljajo mozaiki iz Ogleja.
Delo apostolov Slovanov
'Apostola Slovanov' sta živela v 9. stoletju; natančneje se je Metod rodil v Solunu nekje med letoma 812 in 815, umrl pa leta 885, medtem ko se je Ciril rodil v letih 826 oziroma 827 prav tako v Solunu, umrl pa 869 v Rimu. Grška misijonarja sta se v zgodovino zapisala zlasti po svoji predanosti pokristjanjevanju Slovanov. Pri tem sta si pomagala s posebno pisavo glagolico, ki pa jo je kasneje izpodrinila po Cirilu imenovana cirilica na vzhodu oziroma latinica na zahodu.
Iz Gorice se bo razstava odpotovala tudi v druga mesta stare celine. Prihodnje leto se tako seli v Ljubljano, Bartislavo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje