V Šanghaj bodo najkasneje leta 2010 - ko bo tam Expo - usmerjene oči vsega sveta. Foto:
V Šanghaj bodo najkasneje leta 2010 - ko bo tam Expo - usmerjene oči vsega sveta. Foto:
Slevenski etnografski muzej
Jeseni si bomo lahko v SEM-u ogledali vso njihovo bogato zakladnico kitajskih predmetov. Foto: SEM
V Šanghaju zgradbe rušijo samo zato, da lahko namesto njih zgradijo nove, večje. Foto: EPA

V Slovenskem etnografskem muzeju so v prisotnosti kitajske delegacije odprli vrata novi fotografski razstavi, tokrat iz Kitajske, ki z različnih zornih kotov ponazarja Šanghaj. A to je le prvo naznanilo velikega razstavnega projekta Slovenskega etnografskega muzeja: 31. avgusta se nam obeta še razstava Srečevanja s Kitajsko - Sledi kitajske kulturne dediščine na Slovenskem. Takrat bo SEM na svetlo postavil svojo zbirko kitajskih predmetov, pa tudi tiste, ki jih zdaj hranijo druge slovenske ustanove, na primer SAZU, NUK, Narodna galerija in Narodni muzej.

360° Šanghaja predstavlja več kot 60 fotografij - med njimi so številne panorame - različnih kitajskih fotografov, ki jim je ob uporabi najsodobnejših fotografskih tehnik uspelo celovito zajeti utrip Šanghaja na živ način - od urbanizacije do industrije, znanosti in tehnologije, kulturnih dogodkov, izobraževanja, razvoja mesta in njegovih prebivalcev do mestne krajine

Šteje 6000 let, a je "mlado" mesto
Šanghaj, največja gospodarska prestolnica Kitajske, leži ob izlivu reke Jangce na vzhodni kitajski obali. Mesto se lahko pohvali s starodavno zgodovino, katere ostanki segajo 6000 let nazaj. Čeprav je Šanghaj novo "mlado" mesto, ki se je svetu odprlo šele leta 1843, je sodobna metropola. Zaznamujeta ga moderna arhitektura in krajinska ureditev s številnimi nebotičniki, ki so postali znamenitosti mesta, npr. stolpa Oriental Pearl in 88-nadstropni Jinmao. In vendar je Šangaj ostal zelo klasičen: predel mesta, ki se imenuje Bund, slovi po vsem svetu kot svojevrstna razstava arhitekture. Edinstveno zgodovinsko ozadje, multikulturnost in pionirski duh so v Šanghaju izoblikovali sijajno civilizacijo.

Odštevajo do 2010
V zadnjem času Šanghaj vso pozornost in sredstva namenja pripravam na svetovno razstavo World Expo 2010. Slogan Expa je Boljše mesto, boljše življenje, kar odraža razvojni cilj samega mesta, ki si prizadeva za bolj modro nebo, bolj zelene površine, čistejšo vodo, za uravnotežen družbeni in gospodarski razvoj.

Tokratna razstava je nastala v sodelovanju s kitajskim veleposlaništvom v Sloveniji ter na pobudo Mestne občine Ljubljana, ki je letos spomladi gostila kitajsko delegacijo in predstavnike Šanghajske ljudske zveze za prijateljstvo s tujimi državami in Šanghajskega komiteja kitajske ljudske politične posvetovalne konference (CPPCC), ki so nosilci razstave 360° Šanghaja.