Maks Fabiani (1865-1962) je večino svojih dosežkov ustvaril pred prvo svetovno vojno v času Avstro–Ogrske, v slovensko in srednjeevropsko zgodovino pa se je zapisal kot velik arhitekt in urbanist. Foto: Mladinska knjiga
Maks Fabiani (1865-1962) je večino svojih dosežkov ustvaril pred prvo svetovno vojno v času Avstro–Ogrske, v slovensko in srednjeevropsko zgodovino pa se je zapisal kot velik arhitekt in urbanist. Foto: Mladinska knjiga

Ob celostni grafični podobi bodo na razstavi predstavljeni novi izdelki iz kolekcije Darilo slovenske arhitekture, ki so jih ob obletnici arhitektovega rojstva ustvarili študentje. Projekt je nastal na pobudo in pod vodstvom Centra arhitekture ter predstavlja kolekcijo izdelkov z motivi iz ključnih del slovenske arhitekturne dediščine in sodobnosti.

Prva kolekcija, ki je črpala navdih iz del Ivana Vurnika in Helene Kottler Vurnik, je nastala v sodelovanju z oddelkoma za oblikovanje vizualnih komunikacij ter industrijsko in unikatno oblikovanje Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani.

Sodelovanje današnjega podmladka
Kolekcijo Darilo slovenske arhitekture Maks Fabiani so soustvarjali študentje oddelka za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani ter Fakultete za dizajn Univerze na Primorskem.

Za pripravo osnutka celostne grafične podobe Fabianijevo leto 2015 pa je Center arhitekture, zavod za razvoj prostorske kulture k sodelovanju povabil študente oddelka za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.

Dejaven na obeh straneh meje
Maks Fabiani (1865-1962) je živel in delal v Sloveniji, Italiji in Avstriji. Kot urbanist in arhitekt je pomembno zaznamoval Ljubljano in Trst, v drugi polovici dolgega in plodnega življenja pa je s svojim delom vplival na prostorski razvoj v 1. svetovni vojni vojni razdejane Primorske, vse od Posočja do Goriške in Krasa, na obeh straneh meje. Z izjemno širokim ustvarjalnim opusom in vplivom se umešča med najpomembnejše arhitekte nekdanje avstro-ogrske monarhije oziroma najpomembnejše arhitekte srednje Evrope na prelomu iz 19. v 20. stoletje.

Fabianijevo leto bodo poleg Ljubljane, Nove Gorice in Gorice zaznamovali tudi v Štanjelu in na Dunaju. Razstavo v zgodovinskem atriju ljubljanske mestne hiše bodo odprli drevi ob 18. uri.