Foto:
Foto:

Konceptualna umetnost ni nujno logična. Ni nujno, da so ideje kompleksne. Večina idej, ki je uspešnih, je skoraj smešno preprostih.

Sol LeWitt o idejah v umetnosti

To je bil Sol LeWitt, ameriški vizualni umetnik, ki je pred kratkim umrl, ko je bil star 79 let. LeWittova umetnost je sledila drugačnim smernicam kot Warholova. Če je bilo delo slednjega večinoma samosvoja reciklaža in obdelava motivov, ki so prežemali življenje s slavo obsedenega ter materializmu in histerični konzumaciji zapisanega Američana, je bilo pri Solu LeWittu vse bolj umirjeno.
Začetnik konceptualizma in minimalizma v vizualni umetnosti je zaslovel predvsem po svojih velikoformatnih stenskih delih. LeWittova umetnost je bila geometrijska. Slike so izpostavljale neizčrpne možnosti "izkoriščanja" geometrijskih likov in teles v ploskovnem vizualnem upodabljanju. Različne sopostavitve kvadratov, ovalov in tudi domislena uporaba premice; izbor geometrijskih teles pri izdelavi objektov oziroma prostorskih postavitev, je bil bolj skromen. Ta dela so večinoma študije uporabnosti kocke v formiranju vedno novih skulptur.
Sol LeWitt je bil pioinir še na enem področju. V 60. letih je bil eden izmed pionirjev stenskega slikarstva. Njegovo eksperimentiranje s stenskimi risbami je bilo razumljeno kot radikalna ideja, saj je bila eksistenca takšnega dela zelo negotova. V vsakem trenutku ga je lahko nekdo prepleskal. Vendar LeWittu očitno ni bilo mar za "pisanje dokumentov, ki bi potrjevali veličino njegovga dela". Vsaki stvaritvi se je posvečal le v procesu ustvarjanja in o svojem delu tudi ni maral govoriti v medijih.
Polona Balantič











Konceptualna umetnost ni nujno logična. Ni nujno, da so ideje kompleksne. Večina idej, ki je uspešnih, je skoraj smešno preprostih.

Sol LeWitt o idejah v umetnosti
Večina skulptur Sola LeWitta je bilo variacij na uporabo kocke v različnih kontekstih in v različnih sopostavitvah z drugimi kockami.
Zanimanje Sola LeWitta za prostorske postavitve ni nenavadno, saj je nekaj časa delal tudi v arhitekturnem biroju znamenitega arhitekta IM Peia. Foto: MoMA
Sol LeWitt se je rodil ruskim priseljencem v ZDA in na njegovo delo je vplivala tudi umetnost ruskih konstruktivistov; zlasti ga je pritegnilo delo Vladimirja Tatlina in Ljubov Popove. Foto: MoMA
Ko smo že prepričani, da smo videli vse mogoče različice zasukov in perspektiv kvadrov, se pojavijo nove. Foto: MoMA
Dela Sola LeWitta niso bila ali minimalistična ali konceptualna; bila so povezava obojega. Foto: MoMA
Sol LeWitt je pred izdelavo glavnega objekta ali končne slike vedno izdelal vrsto geometrijskih študij. Foto: MoMA
Občasno se je tudi Sol LeWitt odpovedal prikazovanju strogih linij. Foto: MoMA