Foto:
Foto:

Razstava Donava predstavlja značilen slog Morathove, ki si je v dolgoletni karieri priborila status svetovno znane fotografinje. Umetnico se namreč nikoli ni posvečala spektakularnim dogodkom; bolj jo je privlačil svet preprostega človeka in njegov pogled na življenje.

Poezija velike reke
Med letoma 1965 in 1995 je večkrat obiskala kraje ob Donavi od njenega izvira v Schwarzwaldu pa vse do izliva v Črno morje. Na teh popotovanjih je zbrala gradivo, črno-bele fotografske zapise, o ljudeh, naravi in njenem uničevanju vzdolž evropskega veletoka, iz česar je tudi nastala v Ljubljani gostujoča razstava.

Iz evropske province v središča umetnosti
Inge Morath je bila rojena v avstrijskem Gradcu, zaradi službenih zadolžitev staršev - oba sta bila znanstvenika - pa je že kot otrok potovala po vsej Evropi. Sprva je delovala kot novinarka, kasneje pa se je posvetila fotografski umetnosti, ki se je je izučila v fotografski agenciji Magnum v Parizu ter v Londonu pri mojstru Simonu Guttmannu. Kmalu je začela fotografirati za svetovno znane časopise, kot so Life, Vogue in Paris Match, in pri svojem delu veliko potovala. Ko je v ZDA sodelovala pri snemanju filma Neprilagojeni, je spoznala scenarista filma, Arthurja Millerja, takrat soproga slovite Marylin Monroe. Leta 1962 se je Morathova z Millerjem tudi poročila.

Izjemnost njenega dela ni bila spregledana
Zveza z Millerjem ni bila omejena le na zakonsko življenje; zakonca sta sodelovala tudi poklicno. Skupaj sta ustvarila več knjig, na katerih sta v sliki in besedi popisala vtise s skupnih romanj po svetu. Za svoje delo je bila slavna fotografinja do svoje smrti leta 2002 tudi večkrat nagrajena.

Razstava, ki bo na ogled med 15. 9. in 22. 10., je nastala v sodelovanju z Avstrijskim kulturnim forumom.