Slika Diana in Kalisto upodablja trenutek, ko Diana, boginja lova, odkrije, da je ena od njenih nimf Kalisto noseča z Jupitrom. Zgodba se nadaljuje tako, da boginja nimfo po porodu spremeni v medvedko, ki jo pozneje s kopjem ubije lasten sin Arkas. Foto: Reuters
Slika Diana in Kalisto upodablja trenutek, ko Diana, boginja lova, odkrije, da je ena od njenih nimf Kalisto noseča z Jupitrom. Zgodba se nadaljuje tako, da boginja nimfo po porodu spremeni v medvedko, ki jo pozneje s kopjem ubije lasten sin Arkas. Foto: Reuters
Tizian: Diana in Akteon
Akteon je bil mlad lovec, ki je nekega dne naletel na golo Diano med kopeljo in se očarano zagledal vanjo. Vendar pa ga je Diana opazila in ga spremenila v jelena, ki ga je nato napadlo in raztrgalo 50 njegovih lastnih psov. Foto: Reuters
Za Tizianov opus je značilna vse bolj razvidna redukcija kolorita, ki na koncu pripelje le še do uporabe črnih in belih tonov. Slikar se je odločal tudi za vse bolj nasičene barve in širokopotezno poigravanje s čopičem, kar je razvidno že na delih, ki jih je na podlagi Ovidovih Metamorfoz naslikal za Filipa II. Foto: National Gallery London

Sutherlandski vojvoda, potomec enega najbogatejših, če ne kar najbogatejšega Britanca 19. stoletja, je namreč Narodni galeriji na Škotskem in Narodni galeriji v Londonu ponudil sliki Diana in Akteon ter Diana in Kalisto za 50 milijonov funtov, kar je le ena tretjina njune ocenjene vrednosti.
Deli beneškega mojstra sta osrednji deli t. i. Bridgewaterjeve zbirke, ki velja za eno najpomembnejših zbirk stare likovne umetnosti na svetu. Zbirka je od leta 1945 razstavljena v Narodni galeriji Škotske, v njej pa je poleg še dveh drugih Tizianovih del mogoče najti še tri Rafaele, Tintoretta, Rembrandta, van Dycka in osem Poussinov.

S ponudbo želi sutherlandski vojvoda britanski javnosti na cenovno ugoden način ponuditi vrhunsko umetnost ter ohraniti zbirko v enem kosu. Če bosta galeriji uspeli zbrati potrebna sredstva, bo celotna zbirka ostala še naprej na ogled v škotski galeriji.
"Bridgewaterjeva zbirka velja za najpomembnejšo posojeno zbirko starih umetnikov kateremu koli javnemu muzeju na svetu," je dejal direktor škotske Narodne galerije John Leighton.

"Najlepši sliki na svetu"
Sliki, ki jih je umetnik Lucian Freud v nekem intervjuju leta 2001 označil za "najlepši sliki na svetu", je Tizian (okoli 1490-1576) naslikal kot del cikla za španskega kralja Filipa II. Nastanek sedmih slik, ki temeljijo na v tistem času priljubljenih Ovdiovih Metamorfozah, zamejujeta letnici 1556 in 1559.

Galerijam bo najprej ponujeno delo Diana in Akteon, če jim do konca leta uspe zbrati zahtevani denar, pa bodo čez 4 leta lahko odkupili še Diano in Kalisto. In kaj bi za galerijo v Edinburghu pomenilo, če bi izgubila omenjeno sliko? Leighton pravi, da bi bila izguba slike Diana in Akteon primerljiva s tem, da bi Louvre izgubil Mono Lizo ali pa bi firenška galerija Uffizi ostala brez Botticellija.

Milijarda funtov vredna zbirka
Dragoceno zbirko, ki je bila po naročilu sedmega sutherlandskega vojvode Francisa Ronalda Egertona pred nedavnim ocenjena na milijardo funtov, oba Tiziana pa, kot rečeno, na 300 milijonov funtov, je ustanovil Francis Egerton, tretji bridgewaterski vojvoda. Večina del je v zbirko prišla po francoski revoluciji, "Tiziane" pa so nakupili leta 1798. Škotski galeriji jo je posodil šesti sutherlandski vojvoda leta 1945 in vse odtlej je dostopna javnosti.

Obe Tizianovi sliki sta bili skupaj s petimi ostalimi iz omenjenega cikla del španske kraljeve zbirke do leta 1704, ko jih je kralj Filip V. podaril francoskemu veleposlaniku. Naslednja menjava lastnika pa se je zgodila že omenjenega leta 1798, ko se je do njiju dokopal bridgewaterski vojvoda.

M. K.