A na mednarodnem sejmu sodobne umetnosti Arte Fiera ne bo osamljen. Galerija Gregor Podnar in društvo DUM bosta v Bologno poslala tudi dela Jurija Leidermana, Nike Špan in Tobiasa Putriha.
Po New Yorku še Bologna
Tobias Putrih je eden maloštevilnih slovenskih umetnikov, ki je v zadnjih letih prepoznaven tudi v tujini. Lani so bila njegova dela uvrščena v zbirko umetniških izdelkov, ki zgoščeno predstavljajo delo 160 likovnikov, ki živijo in delajo v New Yorku. Putrihove instalacije in skulpture preiskujejo kulturni in družbeni prostor, v katerem se posameznik giba in v katerem sprejema impulze, ki vplivajo na njegovo dojemanje sveta.
Beganje med risbo in gledališčem
Juri Leiderman ostaja zvest načelom konceptualne umetnosti. Leidermanovi hepeningi in instalacije povezujejo umetnost giba in vizualizacije; predstavlja se tako z risbami kot tudi s performansi, ki jih uprizori sredi svojih slik. Nika Špan s svojimi deli pogosto problematizira sam proces prenašanja ideje v materialno obliko. Ne zanemarja drobnih vsakodnevnih izkušenj, ki močno vplivajo na umetnikovo posredovanje svojih intimnih idej v jeziku izbranega umetniškega medija.
Je to sploh še likovna umetnost?
Letošnji sejem Arte Fiera bo med 27. in 30. januarjem zaznamoval 30 let dogodka, ki Bologno vsaj januarja za nekaj dni preobrazi v razstavišče, na katerem galerije z vsega sveta predstavljajo vrhunske izdelke sodobnih vizualnih umetnikov. Arte Fiera se je skozi leta razvila v prireditev, ki se lahko kosa z umetniškima sejmoma Art Basel in Art Forumom Berlin. Vse tri prireditve na enem mestu prikažejo najnovejše smernice v pokrajini sodobne umetnosti, v kateri se vedno bolj rušijo meje med čistim likovnim jezikom in jezikom drugih umetniških zvrsti.
Umetnost za promocijo zgodovine
Umetniško dogajanje v Bologni se ne bo končalo z uradnim zaprtjem sejma. V sodelovanju med mestom Bologno in sejmom Arte Fiera bo od 27. januarja do 26. februarja v Bologni potekal projekt Art First 2006. Art First naj bi umetnost popeljal nazaj med ljudi. Nekaj priznanih sodobnih umetnikov bo svoje instalacije in skulpture "zasadilo" ob cestah in v drugih javnih prostorih Bologne. Namen projekta ni le predstavitev umetnosti ljudem, ki nikoli ne obiščejo "posvečenih" galerijskih prostorov; mesto Bologna želi s postavitvijo umetnin v urbano okolje pozornost ljudi usmeriti na nekatere skrite, a čudovite in z zgodovinskim sporočilom bogate kotičke mesta, ki jih ljudje le redko obiščejo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje