Izbor izmed več kot tisoč fotografij
Kabinet slovenske fotografije so osnovali ob 60-letnici prvega slovenskega amaterskega fotografskega društva v Kranju, deluje pa pod pokroviteljstvom Gorenjskega muzeja. Njegov namen je pospeševati zanimanje za slovensko fotografijo in njeno zgodovino, organiziranje razstav, zbiranje vsega gradiva, povezanega z domačo fotografijo in s tem postaviti temelje fotografskemu muzeju. Zbirko sestavlja več kot tisoč originalnih fotografij, zastopani pa so vsi fotografski žanri in različna časovna obdobja.
Edini avtor razstave - Budja
Blaž Budja pa navdiha za svoje fotografije na najde pri ljudeh, ampak v objektiv raje lovi opuščene industrijske objekte. Ti so tudi glavni protagonisti fotografij, katerih razstavo FeRTIK - opuščena industrijska območja 2005 - gosti Kosova graščina na Jesenicah. Ta železarski kraj je izbral prav zato, ker se tudi to zgornjesavsko mesto lahko "pohvali" z veliko tovrstnih stavb. Ob Jesenicah jih je Budja iskal tudi na Ravnah, Dvoru, v Celju, Kranju in Štorah.
Kaj se dogaja z nekdanjimi giganti?
V svojem ustvarjanju se mladi fotograf največkrat posveča odnosu sodobnosti do ostankov iz preteklosti, raziskuje pa tudi, kako se opuščeni industrijski giganti vklapljajo v sodobni bivanjski prostor, poudarja stoletja ustvarjalnega zagona, socialni prepad in stavbe, ki so prepuščene usodi, saj zanje nihče ne skrbi.
Avtor fotografij Blaž Budja se je s stavbami resno ukvarjal že med študijem arhitekture v Ljubljani. Fotografije iz opusa, ki ga razstavlja tokrat, so bile prvič na ogled letos junija na Ravnah na Koroškem. Diplomirani arhitekt je sicer urednik fotografije pri Piranesiju, srednjeevropskem arhitekturnem časopisu za kulturo prostora.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje