Gospode Ptujske so po pomembnosti na Slovenskem prekašali le grofje Celjski . Foto: Pokrajinski muzej Ptuj
Gospode Ptujske so po pomembnosti na Slovenskem prekašali le grofje Celjski . Foto: Pokrajinski muzej Ptuj

Namen postavitve v ptujskem pokrajinskem muzeju je izboljšati poznavanje delovanja in vloge srednjeveške rodbine, ki je na Ptuju živela med letoma 1131 in 1438, delovala pa je tudi na avstrijskem Štajerskem in Koroškem, na Dunaju ter v več slovenskih krajih. Gospodje Ptujski so močno zaznamovali podobo Ptuja, saj so bili ustanovitelji dominikanskega in minoritskega samostana.

Dobra poroka zaleže več kot vojaška zmaga
Gospodje Ptujski so bili spretni politiki, ki so se s pomočjo dobro premišljenih porok, vojaških uspehov in dobrih gospodarskih odločitev povzpeli med najvplivnejše plemiške družine habsburških dednih dežel. V prvi polovici 15. stoletja so tako imeli kar 29 gospoščin, ki so močno prispevale k političnemu položaju družine, od katere so bili na Slovenskem imenitnejši le grofje Celjski.

Razstava, ki bo podrobneje predstavila gradbeno in mecensko dejavnost gospodov s Ptuja, je še toliko pomembnejša, ker se je zgodovinski spomin na to družino precej bolj izgubil, kot pa se je izgubil spomin na grofe Celjske. Nadalje so gospodje Ptujski prek stremljenja k okrepitvi svojega gospodarskega položaja prispevali tudi k razrastu in razvoju sredneveškega Ptuja.

Razstavo spremlja tudi dokumentarni film.