'Gremo, tu ni nič videti' - Ilustracija prikazuje odkritje nove Razparačeve žrtve. Foto:
'Gremo, tu ni nič videti' - Ilustracija prikazuje odkritje nove Razparačeve žrtve. Foto:
Pismo Jacka Razparača
V pismu, za katerega še vedno velja, da je najverjetneje delo morilca, med drugim tudi piše, da bo naslovniku pred smrtjo odrezal ušesa in jih poslal njegovi ženi, če bo ta sodeloval s policijo.
Časopisna karikatura iz leta 1888 dobro ponazarjata razpoloženje Londončanov.

Toda prebivalci nekoč ubožnega East Enda, ki je dandanes vse prej kot to, nimajo razloga za skrb. Morillec prostitutk je predmet razstave, ki bo na ogled postavila žrtve in prizorišča umorov, ki že več kot sto let hranijo kolektivno ljudsko domišljijo. "Jacka Razparača raziskujemo v kontekstu East Enda, skozi oči ljudi, ki so takrat živeli tu," razlaga kuratorka razstave Julia Hoffbrand. "Medijska pozornost, ki je sledila zločinom, je osvetlila grozljive pogoje za življenje v delu mesta, ki je bil prežet s prostitucijo, nasiljem, umazanijo in zločinom."

Prvi zametki rumenega tiska?
Senzacionalistično in nazorno poročanje o zločinih je ganilo celo kraljico Viktorijo, ki se je v nekem pismu spraševala, ali se za zapuščene in bolane ženske na ulicah res ne bi dalo narediti kaj več.

Seveda se razstava, ki bo v London's Museum in Docklands na ogled med 15. majem in 2. novembrom, ne bo mogla izogniti špekulacijam o nikoli razkriti identiteti serijskega morilca. Doslej je veljalo, da je Jack Razparač, kdorkoli je že bil, zagotovo ubil in iznakazil pet mladih prostitutk, policijski dokumenti, ki so vključeni v to razstavo, pa dokazujejo, da so takratne oblasti istemu storilcu pripisovale kar enajst umorov, ki so se zgodili med aprilom 1888 in začetkom leta 1891.

Sprevržen bogataš ali le pristranski raziskovalci?
Številne novejše teorije trdijo, da je bil morilec, ki se je sadistično znašal nad ženskami z dna družbe, pripadnik plemstva ali pa celo modre krvi. Je pa res, da se večina imen teh novodobnih "osumljencev" v študijah ni pojavila pred koncem druge svetovne vojne, zato je mogoče, da je na raziskovalce vplivala politična temperatura njihovega lastnega časa. Veliko ljudi, ki so jih omenjali kot možne Razparače, je bilo Judov - ti pa so se v East End preselili šele v 20. stoletju.

Miš je ubežala mački
V razstavo so vključili tudi prepis pisma, napisanega z rdečim črnilom, ki ga je neznanec leta 1885 poslal v uredništvo osrednjega časopisa: "Kar naprej berem, da me je policija ujela, ampak zaenkrat še niso blizu ..." Za piko na i bo mogoč tudi voden sprehod po ulicah, kjer je Jack pred 120 leti pustil svojo krvavo sled.

Ana Jurc