Foto:
Foto:
Razstava v atriju Sveta EU
Razstava v atriju Sveta EU bo odprta do konca maja. Foto: EPA

Jadrnica pluje ...

Razstava v atriju Sveta EU-ja v belgijski prestolnici je poklon razvoju evropskega projekta, geslo razstave pa je E la nave va ... (Jadrnica pluje ...). Že geslo oziroma naslov razstave, ki je v italijanščini, ker so pogodbo pred pol stoletja slovesno podpisali v Italiji, namiguje na simbol razstave. To je 16 metrov dolga modro-bela jadrnica z imenom Rimska pogodba, ki so jo postavili pred vhodom v atrij.

Zgodovina EU-ja na fotografijah
Jadrnica simbolizira dinamično Evropo, ki že 50 let kljubuje viharjem in ves čas pluje naprej. Obiskovalci razstave se po "hodniku časa" sprehodijo skozi zgodovino Evropske unije, ki jo v spomin prikličejo fotografije pomembnih zgodovinskih dogodkov od druge svetovne vojne do danes. Sledi sprehod po "hodniku pogodb od Rima do Rima", kjer so na ogled faksimile vseh temeljnih pogodb Evropske unije - Rimske pogodbe, Enotnega evropskega akta, Pogodbe o EU-ju, Amsterdamske pogodbe, Pogodbe iz Nice in ustavne pogodbe.

Prostor tudi za slovenske evrske kovance
Atrij Sveta EU-ja je sicer razdeljen na štiri tematske sobe, ki predstavijo skupne vrednote, bogastvo Unije, zaščito naravnega okolja ter položaj Evropske unije v svetu. Med posebnimi dosežki Unije je dobil prostor tudi evro, v eni od vitrin pa so kot izjemen uspeh zaznamovani tudi nekaj mesecev "mladi" slovenski evrski kovanci.

V nedeljo praznega prostora ne bo več
Na stebrih atrija je predstavljenih 40 logov predsedstev Unije od leta 1987 do letošnjega nemškega predsedstva, simbolen prikaz evropske integracije z jadrnico pa so predstavili tudi s karikaturami. Prazen danes še ostaja tisti del razstavnega prostora, ki čaka na Berlinsko izjavo. To bodo v nedeljo, 25. marca, v Berlinu ob 50. obletnici podpisa Rimske pogodbe slovesno sprejeli voditelji EU-ja. Razstavo je odprl visoki zunanjepolitični predstavnik Unije Javier Solana. Razstava bo odprta do konca maja, od ponedeljka do petka od 9.00 do 17.30 ter v soboto, 5. maja.

V Rimu so začrtali moderno Evropo
Francoski zunanji minister Robert Schuman je 9. maja 1950 poudaril nujnost organizirane Evrope za mir na stari celini. Belgija, Francija, Italija, Luksemburg, Nemčija in Nizozemska so podpisale pogodbo o vodenju industrije premoga in jekla pod skupnim upravljanjem. V naslednjih letih so se krepile ideje o širitvi sodelovanja in 25. marca 1957 so iste države podpisale Rimsko pogodbo, s katero so ustanovili Evropsko gospodarsko skupnost in postavili temelje moderne Evrope.