Odnosi med zahodnimi zavezniki in ZSSR so se začeli krhati kmalu po koncu 2. svetovne vojne. Foto: EPA
Odnosi med zahodnimi zavezniki in ZSSR so se začeli krhati kmalu po koncu 2. svetovne vojne. Foto: EPA
Kip Stalina
Napeto politično stanje, ki se je v zgodovino zapisalo kot hladna vojna, je trajalo do razpada Sovjetske zveze leta 1990. Foto: EPA

Zgodovinarji so si namreč prostor bunkerja zamislili kot muzej, v katerem bodo prirejali konference in na ogled postavili predmete, tako ali drugače povezane s sporom dveh ideoloških sistemov, ki se je v hladno vojno razplamtel po koncu druge svetovne vojne. Muzej hladne vojne že organizira srečanja o dogodkih iz omenjenega obdobja svetovne zgodovine. Nazadnje so se na takšnem srečanju, ki so ga priredili v eni od srednjih šol v okolici Washingtona, spomnili madžarske in poljske vstaje leta 1956.

Spor, v katerega se je ujel ves svet
Prostor, ki so si ga zgodovinarji izbrali za novo domovanje muzeja, je ena izmed zapuščenih lokacij okrog glavnega mesta ZDA, po katerih so bile v obdobju hladne vojne razmeščene protiletalske rakete. S programom in stalno razstavo muzeja hočejo pa poudariti predvsem to, kako močan vpliv so imeli dogodki iz tistega časa na mednarodne odnose. V senci dogodkov hladne vojne je odrasel tudi ustanovitelj muzeja Francis Gary Powers, čigar oče je pilotiral vojaško letalo, ki so ga leta 1960 zrušili nad tedanjo Sovjetsko zvezo.

Zanimanje za hladno vojno ni usahnilo
Profesor političnih znanosti na pennsylvanijski univerzi David Eisenhower je ob tej priložnosti povedal, da mladi še vedno kažejo precej zanimanja za to obdobje ameriške in svetovne zgodovine. "Dobro razumejo hladno vojno, saj so o njej že marsikaj slišali in se je dotaknila mnogih usod, zato enostavno želijo pojasnila," še pojasnjuje Eisenhower. Ameriški Muzej hladne vojne razstavlja trenutno svoje predmete po šolah in drugih muzejih, ob tem pa čaka na preselitev na stalno lokacijo.