S približno 300 deli, ki jih je ustvaril Wirkkala, so kustosi želeli prikazati, kaj je oblikovalcu na Finskem in drugje v Evropi prineslo status legende. Prav njegovo oblikovanje in delo Alvarja Aalta sta pomagala v 50. in 60. letih Finsko prikazati kot sodobno državo. Wirkkala, čigar dela bodo na ogled do 11. 11., je ustvarjal iz lesa, kovice, porcelana, stekla in plastike, navdih pa je našel v naravi in drobni umetnostni obrti.
Na vrh s papirnato vrečoModerno skandinavsko oblikovanje je v svetovni vrh pripeljal s t. i. papirnato vrečo iz porcelana, ki jo je izdelal za Rosenthal in ki so jo v zadnjih 40 letih nenehno spreminjali in posnemali, s površino steklenice za vodko, ki je bila v uporabi vse do leta 2000 in ki je navduševala s teksturo ledu, z razkošno vazo in pihanega stekla, ki gobarje spominja na lisičke, ter z drugimi izdelki, med katerimi so bile znamke, pohištvo, plastenke za otroški parfum, jedilni pribor in nakit.
Znal je delati za sladokusce in široke množice
Razpon del Tapia Wirkkale je bil širok, saj je bil sposoben ustvarjati izdelke za široko proizvodnjo ali ročno izdelovati predmete. Dobro se je razumel z oblikovalci in obrtniki po vem svetu, saj je med drugim delal v Italiji, Mehiki in Turčiji, vendar je bil najsrečnejši v samotni koči na Laponskem. Da bi tudi drugim približal lepote te daljne pokrajine, si je zamislil načrt za spomenik, ki bi obiskovalce pripeljal daleč na sever. Finskemu predsedniku Urhu Kekkonenu je namreč želel postaviti spomenik, ki bi ga sestavljal nasut kup zemlje, katerega vrh bi obložil s kamenjem, vse skupaj pa bi stalo daleč od ceste.
Razstava v spomin
Da njegova dela zaradi avtorjeve skromnosti ne bi šla v pozabo, so se kustosi Marianne Aav, Kaisa Koivisto, Suomen Lasimuseo, arhitekt Juhani Pallasmaa in oblikovalec notranje opreme Sami Wirkkala leta 1981 odločili, da postavijo razstavo, ki zdaj gostuje tudi v Ljubljani. Oblikoval jo je arhitekt in profesor Juhani Pallasmaa, ki je uredil tudi katalog, izdan ob razstavi.
Po avtorjevi poti
Avtorji so se odločili, da jasno pokažejo, kako je Tapio Wirkkala v različnih obdobjih imel različne ideje in kateri materiali so mu bili v določenih obdobjih najbližje. Razstava prikazuje tudi, kakšen je bil potek nastajanja dela od prvih skic in modelov do prototipov in proizvodnje končnih izdelkov. V prestolnico prihaja razstava po dolgi poti, ki jo je opravila po vseh krajih, kjer je legendarni finski oblikovalec ustvarjal večne podobe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje