Spoznate v čipki zaščiteni močvirski tulipan? Foto: Afrodita Hebar Kljun
Spoznate v čipki zaščiteni močvirski tulipan? Foto: Afrodita Hebar Kljun
Zmajski most
Verjeli ali ne: čipka Zmajski most je delo le 15-letne umetnice. Foto: Mestni muzej
Afrodita Hebar Kljun
Slovenski razstavni prostor je bil na kongresu v Caenu izbran za najlepši v konkurenci 21 nacionalnih čipkarskih predstavitev. Foto: Afrodita Hebar Kljun

Razstava članic mednarodne organizacije za klekljano in šivano čipko iz Slovenije je letos na svetovnem čipkarskem kongresu v francoskem mestu Caen prejela nagrado za najlepši razstavni prostor. Na ogled bo tudi nagrajena čipka Tine Mesec Zmajski most v Ljubljani.

Razstava je v Franciji vzbudila veliko pozornost in občudovanje udeležencev kongresa, med njimi tudi nekaj botaničnih strokovnjakov, slovenski razstavni prostor pa je bil izbran za najlepši v konkurenci 21 nacionalnih čipkarskih predstavitev.

Ko se konjiček razrase v nekaj več
Pobudnica razstave je bila docentka na oddelku za biologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani Simona Strgulc Krajšek, ki je tudi sama klekljarica in članica mednarodne organizacije za klekljano in šivano čipko (OIDFA). Skupaj s kolegi s fakultete je pripravila izbor primernih rastlin, njihove opise in fotografije. Članice OIDFA-ja iz Slovenije so nato ob pomoči oblikovalke Afrodite Hebar Kljun in arhitektke Irene Cankar izrisale vzorce za klekljanje in po njih izdelale čipke.

Mladinska mojstrica iz naših krajev
Poleg razstave so na kongresu nagradili tudi delo Zmajski most v Ljubljani 15-letne Tine Mesec. Osvojila je prvo mesto na čipkarskem natečaju OIDFA-ja na temo mostovi v kategoriji mladih do 18 let. Delo je strokovno komisijo prepričalo z izvirno idejo in izjemno izvedbo, ki jo z zahtevnostjo in številom uporabljenih tehnik postavlja ob bok odraslih mojstric klekljanja.

V času razstave bodo klekljarice v sodelovanju z Muzejem in galerijami mesta Ljubljane (MGML) 8. novembra v Mestnem muzeju Ljubljana pripravile tudi klekljarsko delavnico na temo Močvirski tulipan. Dan pred zaprtjem razstave, 3. decembra, na ta veseli dan kulture, pa bodo pripravili predstavitev klekljanja, na katero so vabljene družine.

Članice OIDFA-ja bodo izdale koledar za leto 2013 z izbranimi rastlinami in čipkami z razstave. Izkupiček od prodaje bodo namenile za predstavitev na naslednjem kongresu, ki bo leta 2014 v Adelajdi v Avstraliji. S predstavitvijo nagrajenih čipkarskih del se MGML vključuje v priprave na 17. svetovni čipkarski kongres, ki ga bo leta 2016 gostila Ljubljana.

Častni gost drevišnjega odprtja razstave v kavarni MGML bo predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Jože Trontelj, so sporočili iz Mestnega muzeja Ljubljana.