Idejo umetnik najprej prelije na skico. Foto: Bežigrajka 1
Idejo umetnik najprej prelije na skico. Foto: Bežigrajka 1
Končni izdelek pa je videti takole. Foto: Bežigrajka 1
Iz predstave Stopicljaj. Foto: Bežigrajka 1

Na razstavi si obiskovalci lahko ogledajo proces nastajanja lutk. Cvetko sodi namreč tudi med najbolj prepoznavne slovenske ustvarjalce lutkovnih predstav, kot raziskovalec in ustvarjalec pa izhaja predvsem iz etnologije. Prek nje je ustvarjalec izoblikoval dovršen in izviren izrazni jezik.

Prepoznavnost v gibanju
V katalogu, ki spremlja razstavo, je lutkar Edi Majaron zapisal, da navkljub grotesknosti liki, ki jih ustvarja Cvetko, izražajo nekakšno milino, celo nežnost. Majaron pa dodaja še, da je Cvetko od vsega začetka: "gradil svoj prepoznavni likovni jezik: igriv, humoren, včasih ironičen, večkrat s priokusom trpkosti; njegove risbe za lutke jasno izražajo značajske poteze nastopajočih, njihova realizacija pa jim nezmotljivo vdahne prepoznavnost tudi v gibanju."

Od raziskovanja do
pedagogike

Igor Cvetko je etnomuzikolog, lutkar in ilustrator, trenutno pa tudi kustos Slovenskega etnografskega muzeja. Lutkovni ustvarjalnosti se je posvečal že kot predmetni učitelj, med letoma 1982 in 1997 je bil tudi sodelavec Glasbenonarodopisnega inštituta ZRC SAZU v Ljubljani, kjer je raziskoval ustvarjalnost otrok v etnografski dediščini. Na Pedagoški fakulteti v Mariboru in na Filozofski fakulteti v Ljubljani je predaval etnomuzikologijo, je pa tudi ustanovni član gledališča Zapik.