Foto:
Foto:

V Mariboru so na razstavi V Saksanovem svetu predstavili, kako so Rimljani pridobivali beli marmor iz Pohorja in ga uporabljali v kiparstvu za izdelavo nagrobnih spomenikov ter arhitekturnih elementov. Predstavljena so ležišča marmorja, načini pridobivanja, orodje in delo v kamnolomih, oblike transporta in končni izdelki, med katerimi je tudi spomenik posvečen zaščitniku kamnosekov Saksanu. Avtorja razstave sta Vesna Koprivnik in Bojan Djurić.

Celje
V Celju razstava Odsevi davnine - antično steklo v Sloveniji prinaša dragoceno posodje in druge izdelke iz stekla, ki so jih prebivalci rimskega imperija izdelovali in uporabljali v vsakdanjem življenju. Ko so odkrili, da je steklo mogoče celo pihati, se je uporaba stekla tako razširila, da ga je mogoče najti skoraj v vsaki hiši iz tistih časov. Avtorica je Irena Lazar.

Ptuj
Na Ptuju pa je razstava Med nebom in zemljo, posvečena lončarstvu in opekarstvu rimske Petovione. Pri raziskovanju obrtniške četrti Ptuja iz rimskih časov so arheologi odkrili okoli 150 peči za žganje opeke in keramičnih posod. Avtorjev razstave je več, med njimi Ivan Žižek, Mojca Vorner Gojkovič in Marija Lubšina Tušek.

Mednarodne kulturne povezave
Projekt je del mednarodne povezave z Avstrijo, ki je v letu širitve EU-ja pripravila deželno razstavo o zapuščini rimske dobe Rimljani 2004. To so odprli konec aprila. Za oglede so na voljo skupne vstopnice za vse razstave v Avstriji in Sloveniji, pa tudi skupna vstopnica za vse tri slovenske
razstave. Te je odprla ministrica za kulturo Andreja Rihter na skupni slovesnosti na Ptujskem gradu.