V okviru serije Arteast razstave so že pripravili razstavo 7 grehov. Foto: Slovensko muzejsko društvo
V okviru serije Arteast razstave so že pripravili razstavo 7 grehov. Foto: Slovensko muzejsko društvo
Sedem grehov
Kaj ponuja umetnost, ki se sama arhivira? Foto: Moderna galerija
Moderna galerija
Kaj pripravlja Moderna galerija za leto 2006? Foto: RTV SLO

V okviru serije Arteast razstave/Arteast Exhibitions bodo marca in aprila na ogled postavili razstavo Prekinjene zgodovine, za katero bo poskrbela kustosinja Zdenka Badovinac. V okviru serije si je bilo do zdaj mogoče ogledati razstavi Form - Specific (2003) in 7 grehov/Ljubljana - Moskva (2004). Nova razstava pa bo zbirko 2000+ dopolnila s posvečanjem raziskovanju aktualnih problematik v politično-geografskem polju, ki ga ta zbirka pokriva in hkrati oblikuje predloge za širitev in bodoče življenje zbirke.

Razstava samozgodovinjenja
Ideja za razstavo se je porodila prav ob nabiranju del za zbirko Arteast, ki obsega tiste izdelke, ki za umetnostno zgodovinsko stroko v pretežni meri niso obstajala, ker so bila hranjena v kleteh, na podstrešjih in drugih prostorih samih umetnikov. Gre za specifiko vzhodnoevropske, še zlasti neoavantgardne umetnosti, ki bi jo bilo mogoče označiti kot samozgodovinjenje.

Umetniki so bili namreč v prostoru, kjer je bilo pomanjkanje institucij, ki bi sistematizirale zgodovino umetnosti, sami svoji zgodovinarji in arhivisti. Tako se bo razstava posvečala predvsem delom umetnikov iz postkomunističnih držav, spomnila pa se bo tudi drugih predstavnikov iz dežel s sorodno problematiko, kot so na primer Izrael, Turčija, Iran in Palestina.

Globoko spanje iz tujine
Preden se bodo v galeriji ob iztekanju prihodnjega leta posvetili sodobnemu slovenskemu ustvarjanju, ki bo predstavljeno na 5. trienalu sodobne slovenske umetnosti U3, pa bodo julija odprli razstavo Globoko spanje/Deep Sleep. To bo pripravil gostujoči kurator Nicolas Bourriaud, ki deluje tudi kot umetnostni kritik in teoretik, do nedavnega pa se je predstavljal tudi kot direktor ene najzanimivejših institucij za sodobno umetnost na svetu pariške Palais de Tokyo.

V iskanju jutrišnje umetnosti
Pod 5. trienale sodobne slovenske umetnosti se bo podpisal Jurij Krpan, ki bere skupni naslov razstave U3 dobesedno - jutri. Prav zaradi tega se bo v svojem izboru - za razliko od preteklih - odrekel salonskemu pregledu včerajšnje produkcije (2003-2006) in se razstave lotil nekoliko drugače. Razpisal bo javni natečaj za projekte, ki izhajajo iz simbolnega jutri in jih nameravajo umetniki realizirati v naslednjih treh letih.