Podobe živali v umetnosti so še s časom spreminjale. Foto: EMKA
Podobe živali v umetnosti so še s časom spreminjale. Foto: EMKA
Ustvarjati znajo tudi živali same. Foto: EPA

Tematska razstava Nasilni prijatelji: umetniki in živali v industrijski dobi se bo osredotočila na obdobje med letoma 1750 in 1900. V tem času so ljudje bistveno spremenili svoj odnos do živali, na kar sta vplivala predvsem odkritja fosilov dinozavrov in Darwinova evolucijska teorija, ki so jima sledila odprtja živalskih vrtov in naravoslovnih muzejev. Razstava prikazuje vedno večjo vlogo, ki so jo živali imele v življenju ljudi, in umetnostna dela z živalmi v glavni vlogi.

Razstava, namenjena odrasim in otrokom
Avtorji multimedijske in multidisciplinarne razstave so za postavitev, ki bo najprej na ogled v nizozemskem glavnem mestu, nato pa še v Pittsburgu v ZDA, izbrali več kot 200 predmetov, vodilo pri izbiranju pa jim je bil namen, da je razstava namenjena tako odraslim kot otrokom, starejšim od štirih let.

Slike opice in opica na sliki
Z živalmi in njihovim nastopanjem v umetnosti se bodo tako seznanili prek fosilov, prve slike, na kateri je bil upodobljen podvodni svet, velikimi slikami domačih živali, kot sta jih ustvarila Rosa Bonheur in Edwin Landseer, pa tudi prek del klasikov, kot je Vincent van Gogh. Obiskovalci bodo spoznali njegovo rakovico in netopirja. Poleg tega bo na ogled tudi posebej za to priložnost zgrajeni interaktivni akvarij, kustosi pa želijo obiskovalce spomniti tudi, da ustvarjajo tudi živali. ob sliki opice bo tako na ogled tudi slika, ki jo je opica ustvarila.