Projekt 100-letno mesto (Maribor) pod vodstvom kuratorja Toma Kovača predstavlja arhitekturno in urbanistično vizijo letošnjega nosilca naslova Evropska prestolnica kulture. Gre za rezultat več kot sto izbranih projektov 23 univerz, fakultet in arhitekturnih šol, pri katerih je pod mentorstvom 37 priznanih strokovnjakov sodelovalo več kot 400 študentov iz 11 držav. Skupaj z vodji študijev, arhitekti, svetovalci in mentorji so snovali vizije mesta prihodnosti. Njihove zamisli bodo predstavljene na letošnjem beneškem bienalu, o njih bodo razpravljali na številnih predavanjih, srečanjih, okroglih mizah, simpozijih in konferencah.
Urbanizem daje smer, logiko in pravila struktur mesta ter prek tega omogoča razumevanje in vrednotenje njihove zgodovinske dinamike. Pa je mogoče predvideti funkcije in zahteve mest stoletje v prihodnost? Omenjeni projekt izhaja iz arhitekture kot sledilne naprave za urbani razvoj v takšnem obdobju in urbanizma kot poskusa teka za racionalizacijo dejanskega razvoja.
100-letno mesto (Maribor) bodo uradno odprli dva dni pred uradnim odprtjem 13. arhitekturnega bienala, 27. avgusta ob 21.12 v tradicionalni gostiteljici Slovenskega paviljona, Galeriji A + A.
Kurator letošnjega bienala, ki bo potekal med 29. avgustom in 25. novembrom, je britanski arhitekt David Chipperfield. Tema, ki povezuje 58 projektov 55 sodelujočih držav, so letos Skupni temelji, o katerih je razmišljalo in nanje rešitve iskalo 103 arhitektov, fotografov in drugih umetnikov.
Zvezdniška imena letošnjega bienala
V Benetkah se bo tudi letos predstavilo več zvezdniških arhitekturnih imen, med njimi britanska arhitektka iraških korenin Zaha Hadid, predstavljeni bodo najnovejši projekti Normana Fosterja, sodelovali bodo še švicarska oblikovalca Jacques Herzog in Pierre Meuron, Kazujo Sejima iz Japonske in eno vodilnih imen nizozemske arhitekture Rem Koolhaas. Pet držav se bienalu pridružuje prvič, to so Angola, Kosovo, Kuvajt, Peru in Turčija.
Arhitekturni bienale se z likovnim (ta ima sicer precej starejše korenine, saj segajo nazaj v leto 1895) izmenjuje od leta 1980. Glavni prizorišči bienala sta Giardini in Arsenale, posamezne države pa svoje paviljone predstavijo tudi po drugih manjših razstaviščih po Benetkah. Slovenija se na njem predstavlja že vrsto let, letos pod vodstvom komisarja Petra Tomaža Dobrila.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje