Te so se lotili v Muzeju novejše zgodovine, v katerem so na pobudo ustanove Franca Rozmana - Staneta pripravili razstavo o menjavi denarja v Sloveniji v 20. stoletju. V poslovalnici NLB-ja na Trgu republike v Ljubljani so tako na ogled avstro-ogrske krone, dinarji stare Kraljevine Jugoslavije, denar, ki so ga Slovenci uporabljali med okupacijo med letoma 1941 in 1945, jugoslovanski dinarji in po 1. januarju 2007 odsluženi slovenski tolarji.
Nacionalni šport mešetarjenja z ničlamiPravzaprav bi lahko kot menjave denarja izpostavili tudi številne "mahinacije", s katerimi so skušale vlade jugoslovanske vlade rešiti vedno bolj brezizhodno gospodarsko stanje v državi. Pribijanje in odbijanje ničel je v zadnjih dveh desetletjih obstoja naše nekdanje domovine postalo pravi "zloglasni nacionalni šport", zaradi katerega pa je bilo treba vedno znova preoblikovati tudi bankovce. Razstava je vse kaj več kot le demonstracija oblik denarja, s katerim so plačevali naši predniki. Je tudi zgodba o gospodarskih razmerah, ki so vladale na slovenskem ozemlju v zadnjem stoletju. Te so bile pogosto kaotične. Drugačne zaradi pogostih političnih pretresov in grobih pretgranosti v razvoju slovenskega naroda tudi niso mogle biti.
Jaz tebi krono, ti meni leva
Po razpadu Habsburške monarhije, torej po dogodku, katerega so zaradi vedno hujšega vzpona etnonacionalizma v državi vsi že nekaj desetletij pričakovali, so bile denarne zadeve v novi Kraljevini Srbov, Hrvatov in Slovencev, pozneje preobraženi v Kraljevino Jugoslavijo, vse prej kot urejene. Po 1. decembru 1918, ko so se združile Država Slovencev, Hrvatov in Srbov ter Kraljevini Srbija in Črna gora, je bilo v obtoku ogromno razvrednotenega denarja (avtro-ogrske krone, srbki dinarji, črnogorski perpeji in bolgarski levi). Postopno je nova oblast uvedla nov jugoslovanski denar na Slovenskem, a je bilo možno poslovati tudi še s starimi kronami, vendar le s tistimi bankovci, ki jih je vlada ožigosala in tako preprečila trgovanje z iz drugih dežel nekdanje Avstro-Ogrske nezakonito prinešenimi kronami.
Menjava denarja je bila do ljudi vse prej kot prijazna. Oblast je namreč odredila, da je ena enota novega denarja vredna štiri enote starih kron, kar je močno prizadelo gmotno stanje Jugoslovanov. Obenem pa so bogateli špekulanti. To se je prenehalo šele 1. januarja 1923, ko je z zakonom o izenačitvi denarnega in finančnega prometa dinar postal edino plačilno sredstvo v državi.
Uradni in tajni finančni sistemi
Za manj kot dve desetletji. Nemški, italijanski in madžarski okupatorji, ki so leta 1941 zavzeli ozemlje Kraljevine Jugoslavije, so želeli na novo pridobljeno ozemlje čim prej upravnopolitično in gospodarsko vključiti v svoje države. Eden izmed njihovih prvih ukrepov je bila uvedba njihovih domačih valut kot plačilnega sredstva. V tem času pa je pri nas obstajal tudi "vzporedni" finančni sistem. To je bil finančni sistem, katerega namen je bila podpora osvobodilne fronte slovenskega naroda. Ta ni imela lastnih finančnih sredstev, s katerimi bi podprla svoja prizadevanja za osvoboditev slovenskega ozemlja. Partizani so bili odvisni od prostovoljnih prispevkov, prvi finančni organ OF-ja, Glavna blagajna OF, je za zbiranje sredstev uvedla svoja nadomestna plačilna sredstva. Do leta 1945 je tako pri nas del trgovanja potekal s pomočjo pisem, tiskanih potrdil in nekaterih drugih začasnih sredstev.
Nadaljevanje je manj spektakularno
Zgodovina denarja po letu 1945 ni bila tako nenavadna. Po ustanovitvi nove skupne jugoslovanske države je bil kot pogoj za oživljanje gospodarstva, določitev cen izdelkov, izplačilo plač in načrtno obnavljanje porušene države vpeljana enotna denarna enota - dinar DFJ (Demokratične federativne Jugoslavije). Dinar je obstal do razpada države, ko smo Slovenci kot začasno plačilno sredstvo prevzeli bone, ki so jih kmalu zamenjali slovenski tolarji. Nadaljevanje je verjetno znano vsem. Zgodovina se je začsno ustavila 1. januarja, ko smo prevzeli skupno evropsko valuto evro.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje