Hans Holbein je bil eden od maloštevilnih obiskovalcev dvora Henrika VIII., ki jim kralj nikoli ni obrnil hrbta. Foto:
Hans Holbein je bil eden od maloštevilnih obiskovalcev dvora Henrika VIII., ki jim kralj nikoli ni obrnil hrbta. Foto:
Hans Holbein: Ambasadorja
Bosta Ambasadorja preživela še sto let?
Hans Holbein: Erasmus
Hansu Holbeinu je nekaj strank priskrbel tudi njegov mecen Erasmus.

Ime moža, ki je temeljito vplival na razvoj britanske likovne umetnosti po koncu 15. stoletja, je Hans Holbein, njegov opus (predstavljenih bo več kot 150 platen) pa bo galerija Tate Britain na ogled postavila 28. septembra. Na postavitvi se bodo povsem prvič v enem prostoru znašli trije Holbeinovi sloviti portreti (na njih so predstavljeni kralj Henrik VIII., njegova žena Jane Seymour in njun sin Edward), ki so pomenili pravo revolucijo v britanskem slikarstvu. Prav nobena od treh znamenitih slik pa ni svojega stalnega doma našla na Otoku. Na razstavo bodo pripotovale iz Madrida, Washingtona in z Dunaja.

Razpadajoča ambasadorja
Kuratorka razstave Susan Foister je morala preboleti žalostno dejstvo, da v prostorih Tate Britaina ne bo predstavljen verjetno najčudovitejši in najbolj natančno izdelan Holbeinov portret. Slika Ambasadorja iz leta 1533 prikazuje mladega francoskega diplomata na dvoru Henrika VIII. Jeana de Dintevilla in škofa Georgesa de Selva, shranjena pa je v britanski narodni galeriji. "Težave" Susan Foister pa niso zakrivili "skopuški" vodilni možje narodne galerije, ki morda ne bi hoteli posoditi slike.

Foisterjeva se je preprosto morala sprijazniti s tem, da je slika tako krhka, da morda ne bi prestala niti komaj tri kilometre dolgega potovanja v Tate Britain. Hans Holbein je namreč portret "kovcev političnih vezi med Anglijo in Francijo" naslikal na deset med seboj zelo slabo povezanih lesenih plošč, ki ves čas grozijo, da bodo razpadle. Pred desetletjem so restavratorji sliko sicer dodobra "obdelali", a ravno ta poseg je sliko skoraj obsodil na propad, saj je preparacija slike lesene plošče neverjetno stanjšala.

V družbi velikih učenjakov
Hans Holbein se je leta 1497 rodil v Augsburgu na Bavarskem, njegova slikarska kariera pa je vzpon doživela po prihodu v Basel leta 1526. V Basel se je vrnil tudi po svoji "britanski avanturi", saj mu je v Švici ob strani stal njegov mecen, veliki učenjak Erasmus. Ta je tudi poskrbel za še eno Holbeinovo "poslovno pot" v Anglijo. Ob svojem drugem obisku onkraj morja je Holbein namreč delal za filozofa Thomasa Mora, Erasmusovega prijatelja.

Prilizovanje Henriku VIII.?
Veliko je k Holbeinovemu uspehu v Veliki Britaniji pripomoglo navdušenje zloglasnega "krvavega" kralja Henrika VIII. nad njegovim delom. Prav zaradi prijateljstva s Henrikom številni zgodovinarji umetniku očitajo priliznjenost in slepo hlepenje po uspehu. Po smrti Jane Seymour je Hans Holbein kralju, ki se je kar šestkrat poročil, nekaj svojih žena pa je tudi sam "prikrajšal za glavo", celo pomagal iskati novo ženo. Ogledoval si je primerne mlade plemkinje, jih portretiral in Henriku prinašal slike. Ravno portreti so bili največja Holbeinova "slast". Naslikal jih je več ducatov, nekaj pa jih še vedno hrani tudi britanska kraljeva družina, ki bo svoj "zaklad" za nekaj mesecev milostno odstopila galeriji Tate Britain.