Nekaj o življenju nekdanjih prebivalcev Ljubljane razkriva tudi razstava v Slovenskem šolskem muzeju, ki prikazuje razglednice z motivi ljubljanskih šolskih stavb. Večji del od 80 tokrat razstavljenih razglednic izvira iz obdobja, ko je bila matična država večine Slovencev avstro-ogrska monarhija.
Ključni stavbi slovenske učenostiMed najbolj prepoznavnimi stavbami sta nekdanji deželni dvorec, v katerem je sedež leta 1919 dobila tedaj na novo ustanovljena Univerza v Ljubljani, in stavba nekdanje realke na Vegovi ulici, ki jo še danes obiskujejo dijaki. To sta bili tudi stavbi, ki sta na začetku 20. stoletja najbolj vplivali na rast izobraženskega sloja med Slovenci, ki so morali pred letom 1919 hoditi na študij na Dunaj, v Gradec ali Zagreb.
To so bila namreč Ljubljani najbližja univerzitetna mesta. Dunaj, kamor je tudi pred letom 1919 zaradi slabše izbire študijskih programov v Gradcu in zaradi težav pri uveljavljanju diplom z zagrebške univerze, ki je pripadala ogrskemu delu avstro-ogrske monarhije, hodilo največ slovenskih študentov, je ostal tudi po ustanovitvi prve slovenske univerze za Slovence pomembno univerzitetno središče. Univerza v Ljubljani je namreč v prvih letih svojega delovanja ponujala le nekaj študijev, in sicer medicino, pravo, študij tehnike in tehnologijo.
Razglednice, ki se niso "uvrstile" na razstavo
Razstavo spremlja katalog, ki predstavlja 232 šolskih stavb in šolskih motivov iz vse Slovenije. Podobe dopolnjujejo besedila Milana Škrabca o starih razglednicah in šolstvu, Mateje Ribarič o zgodovini šolskih stavb in Andreja Vovka o šolskih društvih na slovenskem ozemlju do leta 1918. Sodelavci Slovenskega šolskega muzeja stare razglednice s šolskimi motivi zbirajo že več let, zbirka pa danes obsega že več kot 300 razglednic. Nekaj jih je muzej odkupil od zbirateljev in trgovcev z razglednicami, nekaj pa so jih posamezniki muzeju tudi podarili.
Z odprtjem razstave pa Slovenski šolski muzej še ni sklenil svojega projekta predstavitve razglednic s šolskimi motivi. Za januar je tako predvideno predavanje o zgodovini razglednic in zbirateljstvu, že pred novim letom pa bodo v muzeju organizirali tudi delavnice izdelovanja razglednic.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje