Ženski kip, ki je znova razstavljen v celoti, predstavlja boginjo boga Šive. Foto: Musee Guimet
Ženski kip, ki je znova razstavljen v celoti, predstavlja boginjo boga Šive. Foto: Musee Guimet
Pariški muzej Guimet
Kip žene boga Šive so v muzeju Guimet prvič razstavili leta 1938. Foto: EPA

Sedem desetletij je bil namreč kip, visok 142 centimetrov, v muzeju Guimet razstavljen brez glave. Lani pa jo je muzeju podaril bivši ameriški diplomat John Gunter Dean, ki se je tako želel zahvaliti za pozornost muzeja. V katalogu razstave umetnin izginulega kraljestva, ki je nekoč obstajalo na območju današnjega južnega Vietnama, so se namreč organizatorji za zasluge pri ohranjanju umetniških del med vietnamsko vojno zahvalili tudi nekdanjemu veleposlaniku, ki je služboval v Vietnamu in Kambodži. John Gunter Dean je glavo kipa leta 1974 prejel kot darilo v zahvalo za humanitarne akcije med državljansko vojno v Kambodži.

V 15. stoletju potonil v pozabo
Kip velja za najlepši ohranjeni primer upodobitve ženske iz obdobja vladavine kralja Indravarmana, torej iz tretje četrtine 9. stoletja. Po besedah konservatorja in strokovnjaka za umetnost jugovzhodne Azije, Pierra Baptista, je kip po vsej verjetnosti nastal leta 881. Takrat je kralj Indravarman v Angkorju v Kambodži ustanovil tempelj Bakong, ki so ga posvetili bogu Šivi. Notranjost templja so krasili kipi bogov in njihovih žena, ki pa jih je potem, ko je bil tempelj v 15. stoletju opuščen, prekril prah. Kip Šivove žene, ki je ob tem izgubil glavo, so našli francoski strokovnjaki leta 1935, v muzeju Guimet pa so ga na ogled postavili leta 1938.

Ko se zgodi skoraj nemogoče
Konservator Baptiste je na začetku aprila v veliki dvorani muzeja, kjer so razstavljene kmerske umetnine, iskal primerno mesto za omenjeno glavo, ob tem pa je opazil brezglavi kip kmerske žene in takoj pomislil, da bi lahko spadala skupaj. In čeprav je tudi podvomil, saj so takšna naključja skoraj nemogoča, je glavo vendarle postavil na telo. Po njegovih besedah se je zaslišal zvok, kot da bi se spojila dva dela kamna. "Sama je to naredila. Od tega se še vedno naježim," je še dodal Baptiste.