Kdor se bo sprehodil skozi ožje mestno središče, se ne bo mogel izogniti spoznavanju slovenske domače obrti. Foto: RTV SLO
Kdor se bo sprehodil skozi ožje mestno središče, se ne bo mogel izogniti spoznavanju slovenske domače obrti. Foto: RTV SLO
Domača obrt
Domača obrt je inherenten del kulturne tradicije. Foto: RTV SLO

V okviru 16. bienalne razstave domačih in umetnostnih obrti, ki bo v SEM-u na ogled do 30. junija, bo na Kongresnem trgu v Ljubljani svoje izdelke teden dni predstavljalo 20 rokodelcev, potekale pa bodo tudi delavnice. S projektom na Kongresnem trgu želi Obrtna zbornica Slovenije, ki je tudi pobudnik in organizator razstave v SEM-u, širši javnosti predstaviti delo izbranih mojstrov in opozoriti, da je rokodelstvo pomemben del slovenske kulturne dediščine. Razstava pa ne bo potekala le na Kongresnem trgu. Stojnice bodo postavljene tudi na poti od trga prek Trubarjeve, pa vse do ploščadi pred Slovenskim etnografskim muzejem.

Izdelki pod drobnogledom strokovne komisije
Sprehod po Kongresnem trgu bo morda koga navdušil za obisk bienalne razstave v Slovenskem etnografskem muzeju. Na razstavi Obrtna zbornica Slovenije vsaki dve leti predstavi izdelke domače in umetne obrti, ki jih je izbrala in ocenila strokovna komisija Obrtne zbornice Slovenije pod vodstvom etnologa Janeza Bogataja. Ti izdelki so dobili prepoznavno nalepko oziroma certifikat kakovosti.

V zadnjih dveh letih se je nabralo okoli 1.400 izdelkov približno 200 ustvarjalcev. Med dvema stotnijama izdelovalcev obrtnih izdelkov so tudi štirje, ki so prejeli priznanje zlata vitica, ki ga Obrtna zbornica Slovenije od leta 1988 podeljuje za posebne ustvarjalne opuse in dosežke na področju obrti.