Foto:
Foto:

Razstava v Mali galeriji obiskovalcem ponuja 30 najnovejših umetnikovih barvnih fotografij. Umetnikov opus je posebnost v abstraktni arhitekturni fotografiji, saj sta prostor in površina v sliki privzdignjena in tako dobita popolnoma novo kakovost.

Heiliger je še posebej znan po prefinjeno uporabi različnih svetlobnih prelomov. Zaradi visoke stopnje abstrakcije v njegovih fotografijah komaj opazimo krajevnost ali predmetnost. Brez manipulacije, le s prefinjeno izrabo različnih svetlobnih prelomov, kakor nanesejo lokacija, osvetlitev in barvitost predmeta, ustvarja nove realnosti, pa tudi magično doživetje barv. Izbira tematike, skupaj z nenavadnimi in eksotičnimi barvami poveča občutenje teh barv. Avtorjeva dela so bila predstavljena na več razstavah v Evropi, Latinski Ameriki in na Kitajskem.

Pisatelj, fotograf in kipar
Wilhelm Heiliger, fotograf in kipar, ki se je rodil leta 1947 v Avstriji, je doktoriral iz literarnih ved, kasneje pa je na Balkanu delal tudi kot novinar. Pozneje je živel v ZDA, se ukvarjal s politiko in uspešno pisateljeval, je tudi član mednarodnega združenja pisateljev PEN. Danes umetnik živi med Essnom in Mehiko, od leta 1983 pa se ukvarja z vizualno umetnostjo, posebno z barvno fotografijo.

Avtorjevo oživljanje okolja
Ob razstavi je izšel tudi katalog Magija obarvane urbane površine ali konkretna umetnost v objektivu fotografskega aparata, za katerega je uvodno besedilo napisala Nina Pirnat-Spahić. V besedilu med drugim pravi tudi:

"V dilemi med črno-belim svetom, v katerem v globalizacijskih procesih prevladujeta enodimenzionalnost in enobarvnost, nam Heiliger s svojimi fotografijami sugerira polikolornost čistih barv: v funkcionalni konstruktivnosti monotonih in zastrašujočih urbanih površin izbira »miselno« oživljanje in simbolično bogastvo z ljudsko roko konstruiranega okolja v kristalno jasnih barvah in čistih oblikah."