Odprtja razstav, delavnice in javna vodstva so se namreč odvijala po mnogih slovenskih muzejih in galerijah, akciji pa so se pridružile še nekatere kulturne ustanove - gledališča, knjižnice, arhivi in kulturni centri.
Večji obisk kot ob običajnih sredah so zabeležili v Mednarodnem grafičnem likovnem centru (MGLC), kjer so konec minulega tedna odprli razstavo FV - Alternativa osemdesetih, z obiskom pa so zadovoljni tudi v Narodni galeriji. Največ obiskovalcev pritegne njihova razstava Slovenski impresionisti in njihov čas 1890-1920. Tako se je denimo že opoldanskega javnega vodstva po razstavi udeležilo 70 do 80 obiskovalcev.
Simbolno - in dobesedno - odprta vrata kulture
Na 208. obletnico Prešernovega rojstva je vrata za obiskovalce prvič odprlo tudi ministrstvo za kulturo, saj se je ministrica Majda Širca v pritlični avli ministrstva na srečala z vsemi zaposlenimi na ministrstvu, z ministrskimi kolegicami in kolegi iz vlade, predstavniki medijev ter s številnimi ustvarjalci in prijatelji slovenske kulture. Zdelo se ji je nujno odpreti vrata na Maistrovi 10, ki so bila "mogoče prevečkrat zaprta", kajti "odpiranje vedno pomeni en velik dialog", odpiranje prostorov in dialog pa nista po njenem mnenju nič drugega kot kultura. "Simbolno pomeni to odpiranje vrat tudi polaganje dialoga kot temeljnega kamna našega bodočega dela," je poudarila ministrica. Za druženje so skrbeli Gal in galeristi ter Vlado Kreslin.
Narodni muzej odpira zbirko uporabne umetnosti
Nedaleč stran, v novem oddelku Narodnega muzeja Slovenije na Maistrovi 1 na Metelkovi, je predsednik republike Danilo Türk slovesno odprl novo stalno razstavo Študijske zbirke uporabne umetnosti. To je najbolj celovita predstavitev slovenske dediščine uporabne umetnost Na ogled bodo namreč predmeti, ki jih je muzej zbiral že vse od svoje ustanovitve 1821 in jih je le občasno predstavil javnosti. Večino eksponatov je sicer pridobil kot darila.
Za gledališče se je bilo treba potruditi v naprej
SNG Drama Ljubljana so vstopnice za obe večerni brezplačni predstavi pošle že v torek: na velikem odru so uprizorili Molierovo komedijo Tartuffe v režiji Dušana Jovanovića, v Mali drami pa je bila na sporedu komedija Zmenki Aleša Bergerja, ki jo je režiral Vinko Möderndorfer.
V Mestnem gledališču ljubljanskem je bila na velikem odru - izven dneva odprtih vrat - ob 19.30 predpremiera musicala Sugar - Nekateri so za vroče, ki ga podpisujejo avtorji Peter Stone, Jule Styne in Bob Merrill. Režiser predstave je Stanislav Moša, koreograf pa Vladimir Kloubek. Vrata so sicer nameravali odpreti na Mali sceni, vendar je za zvečer napovedana predstava Carmela in Paulino, variete na fino Joseja Sanchisa Sinisterra v režiji Mareta Bulca zaradi bolezni odpadla.
Javna vodstva po mnogih ustanovah
V Cankarjevem domu so organizirali javno vodstvo po Slovenskem bienalu ilustracije, prav tako pa se odpirajo vrata tudi v Galeriji Božidarja Jakca v Kostanjevici na Krki ter v Umetnostni galeriji Maribor, kjer so omogočili tudi nakup galerijskih publikacij po nižjiih cenah. Voden ogled je organiziral Pokrajinski arhiv v Novi Gorici, Pokrajinski muzej v Kopru, Gorenjski muzej v Kranju in mnogih drugih.
Seznam vseh kulturnih dogodkov je dostopen na spletni strani kulturnega ministrstva
Tudi brezplačne projekcije
Svoja vrata odpirajo tudi kinodvorane. V ljubljanskem in mariborskem Koloseju ter kranjskem Koloseju De Luxe so namreč predvajali brezplačno projekcijo filma Pokrajina št. 2 Vinka Möderndorferja, Kinodvor pa se je pridružil z dvema brezplačnim projekcijama animiranega filma Persepolis.
Pa v Prešernovem mestu?
V Kranju so se dogodki ob občinskem prazniku začeli vrstiti v torek, ko je potekala slavnostna akademija z naslovom Preporod, v okviru katere so podelili tudi občinska priznanja. Letošnji prejemnik velike Prešernove plakete, akademski slikar Zmago Puhar, je nagrado prejel za svoje več kot 30-letno delo na področju likovnega ustvarjanja, promocije Kranja in pedagoškega dela. Delček svoje ustvarjalnosti je prikazal na razstavi, ki so jo v sredo odprli v galeriji občine.
Prešernov dan je v Kranju zaznamoval tudi umetniški projekt Kam, v okviru katerega je pet umetnikov iz treh dežel pripravilo razstavo grafik na temo Prešernovih pesmi. V Galeriji Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost pa so odprli razstavo prejemnika nagrade Prešernovega sklada iz leta 1962 Marka Šuštaršiča.
3. december postal najbolj množičen kulturni dogodek
Zamisel, da bi pesnikov rojstni dan proslavili z dnevom odprtih vrat, se je ministrstvu za kulturo porodila ob 200-letnici pesnikovega rojstva. Zaznamovanje pesnikove smrti je namreč postajalo vedno bolj resnobno, prav tako pa je zaradi dela prostega dne izgubil pravi duh kulturnega praznika. V nekaj letih je tako dogajanje 3. decembra preraslo v najbolj množičen enodnevni kulturni dogodek v Sloveniji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje