Kustosi evropskega bienala sodobne umetnosti bodo Abu El Dahab, Anton Vidokle in Florian Waldvoge, ki bodo svoje izbrance oznanili do 30. marca. K delu so povabili vizualne umetnike, arhitekte, književnike, filmarje, novinarje, glasbenike, kustose in druge, ki jih zanima razmišljanje o geografskem položaju Cipra in Nikozije, kar je letošnja tema bienala.
Poudarjanje manjšinskih kulturManifesta vsaki dve leti obišče drugo evropsko mesto, med drugim se je ustavila tudi že v Ljubljani. Prva Manifesta je bila leta 1996 v Rotterdamu, nato pa je ob Ljubljani obiskala še Luksemburg, Frankfurt in San Sebastian. Tako tudi izbrani gostitelji kažejo prizadevanje organizatorjev, da bi festival poudarjal ustvarjanje manjših kultur in umetnosti tistih, katerih manjšinskost določa njihovo prepričanje.
Preizpraševanje prvih zasnov
Bienale se vsakič prilagodi mestu gostitelju. Sprva njegov namen ni bil pripravljati strogo bienalne razstave, ampak naj bi bila to precej odprta prireditev, katere cilj bi bil ustvarjati in spodbujati dolgoročen kulturni dialog in povezave med umetniki in občinstvi Vzhodne in Zahodne Evrope. Organizatorji so želeli pot na Zahod odpreti predvsem umetnikom z vzhodnega dela celine. Nikozija bo prav zaradi svoje lege, ki je bližje Orientu kot Evropi, ponudila idealno priložnost, da organizatorji Manifeste preverijo, ali je njihovim prvotno zastavljenim ciljem uspelo preživeti.
Trije predmeti v eksperimentalni šoli
Umetniki, ki bodo sodelovali na Manifesti, bodo en semester živeli in delali v Nikoziji, njihovo delo pa bo nastajalo v eksperimentalni umetniški šoli. Na njenem urniku bodo trije predmeti, trije tematski interdisciplinarni seminarji, ki bodo slušateljem ponujali predavanja, delavnice, projekcije, razstave, performanse in druge dejavnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje