Laufarija ima večstoletno tradicijo. Foto: Cerkljanski muzej
Laufarija ima večstoletno tradicijo. Foto: Cerkljanski muzej
Cerkljanski laufar
Laufarji vsako leto obiščejo tudi slovensko prestolnico. Foto: RTV SLO

Ob 50. obletnici obnovljene laufarije, več stoletij stare pustne šege, so namreč v cerkljanskem oddelku Mestnega muzeja Idrija odprli stalno razstavo o laufarjih, ki jim tako od zdaj ne bo treba umreti na pepelnično sredo.

Kdo je še v sorodstvu?
Na pohodu skozi stalno razstavo lahko "stisnemo roko" prav vsakemu od 25 likov laufarske družine. Postavitev nadalje prikaže zgodovino laufarije in posamezne stopnje pustnega obreda v Cerknem. Glavno pozornost so seveda posvetili osrednjemu dogodku - obsodbi pusta. Udeleženci pustovanja se namreč prav po "zločinsko" potuhnejo in krivdo za vse nadloge, ki so jih pestile v preteklem letu, zvalijo na pusta. Sledi obsodba na smrt.

Naj zastava zaplapola!
Po obisku muzeja boste zbirki "zastav držav sveta" lahko dodali še eno. Laufarsko. Ta je modre in zelene barve in tako povezuje mrzlo zimo (njen simbol je modra) in pomlad, ko spet vse ozeleni (zelena).

Naslednji korak v predstavljanju etnološke dediščine Cerkljanskega je tudi že nared. To je film o pustni dediščini, ki ga bo društvo Laufarji premierno predstavilo jutri. Stalno razstavo o laufarjih je postavil Mestni muzej Idrija, pri uresničenju projekta pa so pomagali še Občina Cerkno, Evropska unija in ministrstvo za kulturo.