Fotografije je izbrala strokovna žirija. Foto: Narodna galerija
Fotografije je izbrala strokovna žirija. Foto: Narodna galerija
Slikarka U.V.1 Tihomira Pinterja
O portretni fotografiji je imel celo Baudelaire dobro mnenje. Foto: Narodna galerija
Shepherds of Jaroš 1 Ljubomira Kojića
Zmagovalna fotografija je bila posneta med pastirji. Foto: Narodna galerija

80 fotografij so izbrali Stojan Kerbler, Joco Žnidaršič in Kurt Batschinski, člani žirije, ki je podelila tudi tri nagrade, uredila pa jih je kustosinja Marja Lorenčak. Avtorji na razstavi Portret 2006 sodelujejo samo s črno-belimi fotografijami, na katerih so fotografi ovekovečili portretirance v trenutku, ko se ti niso zavedali, da jih nekdo lovi v objektiv.

Iskanje drugačnega portretiranja
Voajerističen, celo ukraden portret kot skupni imenovalec ni naključje na razstavi, saj je žirija zavestno iskala drugačno portretiranje. Kot je v razstavnem katalogu zapisal Milan Pajk, je tako razstava, ki bo na ogled do 18. junija, tudi hommage fotografiji, ki jo je v 50. letih ustoličil Edward Steichen s svetovno razstavo The Family of Man.

Najpogosteje pred objektivom portretiranci
Kot je v spremnem katalogu zapisal Pajk, sicer profesor na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, o pomenu in očarljivosti portretne fotografije ne gre dvomiti. "Milijonske naklade 'cartes de visite', za njimi pa ogromno število profesionalnih ateljejev, tudi po naših mestih, kažejo na to, da je bil portret v fotografiji vedno na prvem mestu," je zapisal Pajk, ki je kot dokaz navedel francoskega pesnika Charlesa Baudelaira. Ta naj bi fotografijo preziral, a črno-beli portretni fotografiji se ni mogel upreti.

Nagrajenci Portreta 2006
O kakovosti portretne fotografije pa govorijo tudi dela, za katera je žirija presodila, da si zaslužijo nagrade. Zanje so se potegovali avtorji iz Avstrije, Belgije, Hrvaške, Madžarske, Izraela, Nizozemske, Portugalske, Srbije in Črne gore ter Španije. Kot so ocenili Kerbler, Žnidaršič in Batschinski, je najboljšo fotografijo posnel Ljubomir Kojić (SČG), ki so ga nagradili za posnetek Shepherds of Jaroš 1. Na avtobusu je fotografija, za katero bo domači avtor Simon Podgoršek prejel drugo nagrado, prav tako slovenski fotograf Tihomir Pinter pa bo za Slikarko U.V.1 prejel tretjo nagrado.

Žirija je presodila tudi, da si Valter Ricardo Marques Bartolo (O Sapatiero), Aleksandar Radoš (Portret devojke s jezikom) in Marjan Kukec (podoba pesnika Vena Tauferja) zaslužijo diplome, posebno diplomo žiranta Kurta Batschinskega je prejel Piksin The, ki je očaral s serijo štirih portretov.