Zgodbe z dvorišča - obujanje slovenskih etno igrač je naslov postavitve, ki so jo v okviru Bienala slovenske neodvisne ilustracije odprli v Slovenskem etnografskem muzeju. Pri izboru razstavljenih izdelkov so se oblikovalci razstave omejili na lesene igrače in igre, pri tem pa jih je vodila želja predstaviti tiste izdelke, ki imajo bogato zgodovino in so narejene iz naravnega materiala, lesa.
Bistvo igrač ostaja ...
Čeprav so se igrače in igre, ki ves čas spremljajo človeka , skozi stoletja spreminjale, je marsikatera igrača oziroma njena osnovna ideja vse do danes ostala bolj ali manj nespremenjena. Razlike najdemo predvsem v materialih in tehnikah izdelave. Prve igrače so bile izdelane iz naravnih materialov, kot so les, glina, kamen in kosti. Zlasti les kot naravni in lahko dostopni material so izkoristili tako otroci kot odrasli, ki so igre in igrače izdelovali kar sami. Kakšno igračo so tu in tam izdelali tudi obrtniki, te pa so nato potujoči krošnjarji prodali na sejmih.
Lesene igrače so zakon
V 19. stoletju so lahko otroci oziroma njihovi starši v mestnih trgovinah in na sejmih kupovali t. i. nürnberško robo, to so bile večinoma pobarvane lesene stružene igrače. Danes je tržišče preplavljeno z množico igrač iz najrazličnejših materialov, vseeno pa ostajajo lesene igrače še vedno zelo priljubljene. Na razstavi v SEM-u si je med drugim mogoče ogledati hodulje, domine, sestavljanko ščurkov skedenj, špano oziroma mlin, ristanc, držalo s kroglico, mikado, razne sestavljanke in kroglico s klinčkom.
M. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje