Slovenski etnografski muzej hrani 187 skrinj, od tega 171 s slovenskega etničnega ozemlja. Foto: SEM
Slovenski etnografski muzej hrani 187 skrinj, od tega 171 s slovenskega etničnega ozemlja. Foto: SEM
V novi zgradbi muzeja na Metelkovi so ob odprtju pripravili gostovanje 14 evropskih etnografskih muzejev. Foto: RTV SLO
Zbirka odseva vso oblikovno in funkcionalno raznolikost skrinj, kakršne so na tem območju izdelovali in uporabljali od 16. do 20. stoletja. Foto: SEM

V Slovenskem etnografskem muzeju (SEM), kjer so spomladi dokončali nove depoje v kletnih prostorih razstavne hiše na Metelkovi, so začeli preseljevati zbirke s stare lokacije na novo. Ob tem se jim je porodila ideja, da katero od zbirk, ki je sicer hranjena v depojih, na njeni poti z ene na drugo lokacijo "ustavijo" in v obliki občasne razstave predstavijo javnosti. Tako so pod naslovom Leseni dragulji slovenskih domov iz zbirke SEM predstavili zbirko skrinj.

Zgodovina sili iz "škatel"
Zbirka, ki je začela nastajati v prvih desetletjih 20. stoletja, kronološko obsega čas od 16. stoletja (najstarejša skrinja je datirana v leto1596), prek renesančnih in baročnih pa do bogato poslikanih kmečkih skrinj iz 19. stoletja. V geografskem smislu zajema od tesarskih in geometrijsko ozaljšanih "prekmurk" in skrinj iz Haloz ter Bele krajine do intarziranih "primork" in "dolenjk" z Goriškega, Vipavskega in osrednjega Dolenjskega ter barvito ocvetličenih "gorenjk" iz gornje savske doline, okolice Škofje Loke in Kamnika.

Kakšna bogastva so skrivale?
Med slovenskimi prevladujejo skrinje iz kmečkega okolja, zbirka pa vključuje tudi meščanske in plemiške skrinje ter takšne, ki so se po meščanskih in plemiških skrinjah zgledovale in so jih uporabljali na večjih kmetijah. Skrinje so bile namenjene shranjevanju oblek, bale, dokumentov, denarja, živil, orodja in pridelkov. Posebne, srednje velike prenosne skrinje so uporabljali kot potovalne kovčke, manjše skrinjice pa so bile namenjene shranjevanju nakita, šivalnega pribora, pisem in drugih osebnih predmetov. V muzeju hranijo tudi nekaj skrinj posameznih poklicnih skupin, denimo cehovske in eno notarsko skrinjo.

Razstava bo obiskovalca popeljala skozi poglavja Depo SEM, skrinja skrinj; Skrinje skozi čas, prostor, družbo in raznovrstno rabo; Tesarske skrinje; Prvotna in drugotna raba skrinj; Intarzirane skrinje; Izdelovanje, tehnike krašenja in restavriranje skrinj; Pojoče (glasbene) in govoreče skrinje; Novodobne skrinje.

Primerjavo slovenskih s skrinjami iz drugih kulturnih okolij pa omogočajo dve afriški in štirinajst slavonskih skrinj.