Londonski muzej od petka naprej ponuja interaktivno doživetje ene največjih katastrof v zgodovini, velikega požara v Londonu, ki je v petih dneh uničil tretjino mesta in domove na deset tisoč družin. Ta velika nesreča še po 350 letih ostaja pomemben mejnik v kolektivnem spominu Britancev, "vendar ima malokdo predstavo, kaj se je v resnici zgodilo. Hoteli smo pojasniti okoliščine, požar sam, pa tudi posledice njegovega divjanja," je pojasnila Meriel Jeater, kuratorica razstave, ki bo na ogled do konca leta 2009. Londonski muzej zgodovino oživlja prek zemljevidov, slik, predmetov in dokumentov iz tistega časa ter filma o pripovedih očividcev.
Nesreče pridejo v parih
Okoli ene ure zjutraj je 2. septembra leta 1666 ogenj zajel neko pekarno na Pudding Lanu in se približal katedrali sv. Pavla v samem srcu Cityja. London, ki si je še vedno lizal rane po veliki kugi, ki je leto predtem vzela 100.000 življenj, se je izvijal iz dolgega vročega in sušnega poletja.
Županu ne gre vedno zaupati ...
Ognjeni zublji, ki jih je nosil močan veter, so zelo hitro dosegli obrežje Temze in tamkajšnja trgovska skladišča olja, alkohola, lesa in drv. "Vse je dobesedno eksplodiralo kot bomba, vročina je skočila na 1700 stopinj," je povedala Meriel Jeater. Župan Thomas Bludworth, ki so ga zbudili ob treh zjutraj, je podcenil moč ognja in dejal, da bo že sam pojenjal.
Humanitarna katastrofa
A župan se je zmotil: v petih dneh ognjenega pekla so pogorele štiri petine mestnega središča oziroma tretjina tedanjega Londona - 13.200 stavb, 87 cerkva in množica obratov. Umrlo je menda le deset prebivalcev, vendar jih je 100.000 ostalo brez strehe nad glavo. Gmotna škoda je znašala 10 milijonov funtov, po današnjih cenah kakšnih 730 milijonov funtov ali milijardo evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje