Španski kralj Juan Carlos in kraljica Sofia, predsednik fundacije La Caixa Isidro Faine ter prestolonaslednica Cristina so se ob odprtju muzeja in kulturnega centra takole nastavili fotografom pred delom nemškega umetnika Anselma Kieferja. Foto: EPA
Španski kralj Juan Carlos in kraljica Sofia, predsednik fundacije La Caixa Isidro Faine ter prestolonaslednica Cristina so se ob odprtju muzeja in kulturnega centra takole nastavili fotografom pred delom nemškega umetnika Anselma Kieferja. Foto: EPA
Zbirka La Caixa obsega tudi dela italjankih renesansčnih umetnikov, ki jih bodo še letos postavili na ogled. Foto: EPA

Madridski muzejski trikotnik bo tako postal muzejski štirikotnik,sestavljen iz muzejskih hiš Thyssen, Prado, Muzeja kraljice Sofije in Muzeja Caixa. Prostore, v katere je katalonska banka La Caixa vložila okoli 60 milijonov evrov, sta odprla kralj Juan Carlos in kraljica Sofia.

Kot muzej in kulturni center
Cilj novega muzeja je po besedah predsednika fundacije La Caixa, Joseja de Conrada, da postane referenčna ustanova za moderno umetnost. Poleg razstavnih prostorov so v muzeju še dvorane za seminarje ter dvorana za gledališke in glasbene prireditve, saj je hkrati zamišljen kot kulturni center, v katerem bodo prirejali seminarje, filmske projekcije, koncerte, literarne dogodke in umetniške delavnice.

Da se namerava novi muzej na Paseo del Prado meriti s slovitimi muzeji madridskega muzejskega trikotnika, kaže že razstava, ki so jo pripravili ob odprtju. Na tej so na ogled fotografije Andreasa Gurskega in Johannesa Kahra, skulpture Liu Jianhuaja ter tudi deli Anselma Kieferja, Georga Baselitza, Luisa Gordilla, Francesca Clementeja in Cindy Sherman.

Razstava italijanskih klasikov
Pot med vodilne muzeje bo toliko lažja, saj se Muzej Caixa ponaša s precej obilno zbirko. V lasti ima eno najpomembnejših evropskih zbirk umetnin nasploh. Sklad Caixa poseduje več kot 700 del pomembnih imen 20. stoletja, kot so Joseph Beuys, Mario Merz, Antoni Tapies, Donald Judd, Richard Long, Robert Mangold in Miguel Barcelo. V zbirki pa se najdejo tudi italijanski klasiki, kot so Botticelli, Parmigianino in Luco Giordano, ki jih bodo še letos postavili na ogled.

Muzej Caixa bo razstave postavljal tudi zunaj samih prostorov. Že 20. februarja bodo na drugi strani ulice Paseo de Prado razstavili 26 monumentalnih kipov Igorja Mitiraja.

V stari elektrarni
Muzejska stavba, ki je nastala po načrtih švicarskega arhitekturnega biroja Herzog & Meuron, se dviguje štiri nadstropja visoko. Ima pokrito površino v pritličju in dve nadstropji pod zemljo. Muzej je zrastel na prostoru, kjer je prej stala starinska elektrarna.