Biro Hosoya Schaefer Architects je v besedilu svojega elaborata zapisal, da ga je vodila predvsem želja, ustvariti prepoznavno urbano četrt, v kateri bodo vsebovane različne vsebine, in ki bo povezovala Fabianijevo ožje jedro z avtocestnim obodom okoli Ljubljane. Foto: MMC RTV SLO/P. B.
Biro Hosoya Schaefer Architects je v besedilu svojega elaborata zapisal, da ga je vodila predvsem želja, ustvariti prepoznavno urbano četrt, v kateri bodo vsebovane različne vsebine, in ki bo povezovala Fabianijevo ožje jedro z avtocestnim obodom okoli Ljubljane. Foto: MMC RTV SLO/P. B.
Inštitut Ipop in biro Prima
Posebej razveseljivo je, da se je med nagrajence uspelo uvrstiti tudi slovenskim arhitektom in urbanističnim načrtovalcem. Ti so tako kot zmagovalci predvideli velik park v središču urbanega območja okoli Šmartinske. Foto: MMC RTV SLO/P. B.
Partnerstvo Šmartinska
Na natečaj je prispelo 17 elaboratov; 10 so jih prispevali slovenski, 7 tuji arhitekturni in urbanistični biroji. Foto: MMC RTV SLO/P. B.

To je bila misel načelnika Oddelka za urejanje prostora MOL-a Mirana Gajška ob predstavitvi elaboratov, ki so prispeli na mednarodni natečaj. Ta obenem uvaja pomembno novost v prakso načrtovanja urejanja okolja v Ljubljani. Natečaja Partnerstvo Šmartinska morda sploh ne bi bilo, če se k sodelovanju ne bi priglasili zasebni akterji, v katerih interesu je ureditev tega nekaj več kot 200 hektarjev velikega območja. Ureditev tega območja mora pravzaprav biti v interesu vseh Ljubljančanov, saj gre za skoraj prestižen predel med mestnim jedrom in železniško postajo na eni ter novim vozliščem množice dejavnosti BTC-jem na drugi strani, in katerega zanemarjenost je zato velika mestna sramota. Prav zato je pomen besed ljubljanskega župana Zorana Jankovića, da je pričakovati implementacijo izbranega načrta, še toliko večji.
Mali Manhattan ob Šmartinski
Komisijo je najbolj prepričal elaborat züriškega studia Hosoya Schaefer Architects, s katerim je sodelovala tudi londonska planerska pisarna Space Syntax Limited. Bistvo načrta predstavlja ureditev tako imenovanega malega Manhattna, jedrnega parka, okoli katerega so razporejena programska vozlišča, kot multimodialni bulvar, ki povezuje celotno konstelacijo, pa je predvidena Kavčičeva ulica. Tako zmagovalni projekt kot tudi večina drugih je načrt zasnovala kot dogodkovno linijo, vzdolž katere se zvrstijo različne programske vsebine, povezane tudi z dejavnostjo zasebnih družb, ki so pristopile k natečaju.
Pogled Evropskega sveta za prostorsko načrtovanje
Kot je poudaril načelnik Gajšek, je natečaj Partnerstvo Šmartinska značilen primer urbane regeneracije po načelih urbane prenove. Spremljamo načrte za oblikovanje pravega mesta v mestu, ki je poleg tega območje, katerega razvoj naj bi bil v prihodnjih letih bliskovit. Ta poseben razvojni potencial območja je pritegnil tudi pozornost Evropskega sveta za prostorsko načrtovanje (European Council of Spatial Planers), ki je tako kot slovenska zbornica za arhitekturo in urbanizem tudi sodeloval pri načrtu. Njegova predsednica Virna Bussadori je ob odprtju razstave elaboratov povedala, da so o dogajanju v Ljubljani obvestili kar 300.000 prostorskih načrtovalcev po vsej Evropi, saj gre za projekt, ki ga zaznamuje potreba po rešitvi štirih izzivov.
Arhitekti in urbanisti so tako po besedah Bussadorijeve morali najti učinkovit način za povezavo območja ob Šmartinski z železniško postajo in središčem mesta, ukvarjali so se z nujnostjo, da se temu predelu mesta podari nova identiteta, poskušali so v okolje vnesti dejavnosti in privlačen ambient, ki bi dodal pomen območju BTC-ja, vse skupaj pa je spremljala težnja po zagotovitvi trajnostnega razvoja v tem predelu Ljubljane.
Na natečaj je svoje projekte prijavilo 17 arhitekturnih birojev, 10 slovenskih in 7 tujih. Dve enakovredni drugi nagradi so prejeli arhitekti Juul/Frost Architects iz Köbenhavna in slovenski arhitekti in urbanisti z inštituta Ipop in arhitekturnega biroja Prima, tretja nagrada je pripadla Berlinčanom Zampkelp neo.studio in Winkens Architekten.
Polona Balantič











Po načrtu züriških arhitektov - vodilna pri izdelavi elaborata sta bila Markus Schaefer in Hiromi Hosoya - naj bi identiteto območja Šmartinska določalo več novih urbanih vozlišč, najmočnejši identitetni označevalec pa naj bi bil trg Kolinska. Foto: MMC RTV SLO/P. B.
Vsi načrtovalci so posebej veliko pozornosti posvetili (re)organizaciji prometa, motornega prometa in tudi gibanja pešcev, katerega bi bilo potrebno še posebej okrepiti oziroma k njemu spodbuditi uporabnike tega novega urbanega središča. Arhitekturni biro Hosoya Schaefer Architects je ob načrtovanju ugotovil, da je hierarhija cestnega prometa na območju Šmartinske trenutno neustrezna in da je območje BTC-ja skoraj prometno odsekano od središča mesta. To je tudi eden izmed razlogov za mrtvilo v starem središču mesta. Foto: MMC RTV SLO/P. B.
Centralni park sredi Ljubljane bi imel še posebno velik potencial, postati nova priljubljena javna površina tudi zaradi možnosti povezovanja z območjem Žal, pokopališčem, ki ga zaznamuje izrazito parkovni značaj. Foto: MMC RTV SLO/P. B.
Skoraj bolj kot določanje estetske kakovosti je pri projektih revitalizacije degradiranih urbanih območij pomembno, novim prostorom nameniti funkcijo, ki se bo vklopila v potrebe celotnega mesta. Švicarski zmagovalni biro je zato območje Šmartinske zasnoval kot kompozicijo manjših predelov, od katerih ima vsak jasno definirano poslanstvo. Slednje je bilo določeno v sodelovanju z zasebnimi partnerji, ki so podprli izvedbo mednarodnega natečaja. Foto: MMC RTV SLO/P. B.
Danski biro Juul/Frost Architects je zasnoval omrežje zanimivih mikroambientov, v katere so umeščeni privlačni in inovatovni posamezni objekti. Ti sledijo trendu razsediščenosti sodobnega stavbnega volumna, o arhitekturnem slogu Dancev pa morda veliko pove komentar obiskovalca razstave, sicer študenta arhitekture, češ da gre za delo nekoga, ki misli, da je Libeskind. V mislih je seveda imel arhitekta Daniela Libeskinda, morda najbolj znanega po Judovskem muzeju v Berlinu. Foto: MMC RTV SLO/P. B.
Juul/Frost Architects iz Köbenhavna so načrt območja Šmartinska zasnovali kot sopostavitev štirih vozlišč: kulturnega središča, rekreacijskega ali zelenega središča, poslovnega središča in trga oziroma nakupovalnega središča. Žiranti so elaboratu očitali ravno preveliko segmentiranje, prostorsko ločevanje funkcij oziroma odstotnost področij s tako imenovano mešano rabo. Foto: MMC RTV SLO/P. B.
Rešitev Marka Peterlina, Tadeja Žavcerja, Vida Razingerja, Jerneja Prijona, Mete Petrič in Mojce Gruden - kot avtor koncepta pa nastopi Miran Mohar -, so pri načrtovanju upoštevali nekaj ključnih trendov v razvoju urbanizma. Prva točka je bilo upoštevanje premika v kulturi mobilnosti, saj osrediščenje mestnega prometa na avtomobilskem prometu dolgoročno gledano ni ustrezna rešitev; nadalje je pomembno obravnavati javne prostore kot nosilce identitete in obravnavati urbano prenovo kot nikoli povsem končan kontinuiran proces. Gre za holističen prostop, ki upošteva vse vidike oziroma vse vloge določenega prostora. Foto: MMC RTV SLO/P. B.
Slovenski nagrajenci so o svojem projektu zapisali, da natečajna zasnova temelji na povezanem omrežju javnih prostorov, med katreimi dominira velik osrednji park, ki je glavni nosilec nove identitete območja. Ta park obenem predstavlja simbol preobrazbe tega mestnega predela iz industrijskega in nakupovalnega območja v enega od osrednjih mestnih območij. Foto: MMC RTV SLO/P. B.
Eden od elaboratov je predvidel oblikovanje 'mesta na lokih'. Vodilna ideja projekta je oblikovanje mesta z več prostorskimi ambienti, ki niso hierarhično rangirani, pač pa ima vsak od njih v celotnem mestnem organizmu jasno določeno poslanstvo. Poudarjen je estetski vidik rešitve, ki zasleduje gradnjo razgibanih in programsko raznovrstnih prostorov. Žiranti pa so v projektu prepoznali umanjkanje zelenih površin. Foto: MMC RTV SLO/P. B.
Steklena arkada skozi celotno območje je posebnost enega od nenagrajenih načrtov. Gre za obravnavanje območja kot veznega člena med zelenima pasoma ob Savi in ob Ljubljanici. Obe območji povezuje valovita streha, ki se vije čez predel ob Šmartinski in pod katero so nameščeni različni skupni programi, stanovanjski objekti pa so postavljeni nad njo.. Foto: MMC RTV SLO/P. B.