Kajsa Haglund svoja dela ustvarja s pomočjo pogleda skozi materijo. Foto: artereflect
Kajsa Haglund svoja dela ustvarja s pomočjo pogleda skozi materijo. Foto: artereflect
Benedetta Bonichi
Kaj se skriva pod kožo? Foto: artereflect

Na gradu Kodeljevo so na ogled postavljena dela umetnikov radiologov in umetnikov, ki pri svojem delu uporabljajo radiografijo. V sekciji Open Out so predstavljeni dosežki umetnic, ki s pomočjo rentgena obravnavajo vprašanje nevid(e)ne realnosti.



Sprehajanje med medicino in umetnostjo
Sekcija Radiologists Artists je posvečena umetnikom radiologom, ki kljub medicinskemu delu še vedno najdejo čas in navdih tudi za umetniško delo.

Slovenske medicinske navdušence nad umetnostjo s svojimi deli zastopajo Bogomir Celcer, Maja Parac Kosem, Tomaž Kunst, Petra Polajner, Mira Pušenjak, Saša Staparski Dobravec, Ludvik Tabor, v grajskih sobanah pa visijo tudi dela Charlotte Schroeder z Danske in Leeja Talnerja iz ZDA.

Brez Roentgena ne bi bilo nič
Pot rentegnski umetnosti je odprl Wilhelm Conrad Roentgen, ki je leta 1896 izumil rentgensko fotografijo. Nova tehnika je nemudoma našla svoje mesto v medicini, v svet umetnosti pa je zašla šele 35 let kasneje, ko je nastala prva znana umetniška radiografija. Čeprav je od vstopa rentgena v umetnost minilo že več kot 70 let, pa je ta umetniška praksa še danes zelo neznana in se je loteva le malo umetnikov.

Razstava Open Out/Radiologists Artists spremlja evropski simpozij iz urogenitalne radiologije, ki bo potekal v Ljubljani.