V Muzeju novejše zgodovine Slovenije so odprli novo občasno razstavo Slovensko meščanstvo - Od vzpona nacije do nacionalizacije (1848-1948). Projekt oblikuje več kot 20 sodelujočih iz različnih slovenskih muzejev, ZRC-ja SAZU-ja in Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Predstavlja izbrana poglavja iz zgodovine slovenskega meščanstva po vzoru raziskovalnega modela o stvarnikih omike (Culture Builders - po raziskavi švedskega meščanstva Jonasa Frykmana in Orvarja Löfgrena).
Kulturni vplivi od 1848 do danes
"Slovenski meščani so bili voditelji nacionalnega gibanja, ki je zaznamovalo rojstvo slovenskega naroda po letu 1848, mu izoblikovalo vodilne identitetne simbole in ga geopolitično obrnili k slovanstvu. Meščani so bili nosilci demokracije, gospodarskega, znanstvenega, kulturnega napredka. Njihovo etično-moralno jedro je bilo konzervativno krščansko, po vzorih zahodnih sosedov so uveljavljali meščansko oliko.
Meščani so vodili protikomunistični odpor v 2. svetovni vojni, obenem pa so mnogi podpirali komunistično partizansko gibanje. Po zmagi revolucije so bili v titoizmu ena glavnih tarč razrednega boja, skušali so jih uničiti z zaplembami premoženja, preprečevanjem zasebne gospodarske dejavnosti, sodnimi procesi, politično izključitvijo. Obenem pa so bili dosežki meščanstva večna skušnjava nove komunistične elite. Njihove vrednote in kulturni obrazci pa še vedno oblikujejo tudi današnji čas", so sporočili iz Muzeja novejše zgodovine Slovenije.
Multimedijski projekt o meščanih
Projekt, ki zajema razstavo, zbornik, spletno predstavitev in film, predstavlja pregled raziskav in muzejskih projektov o meščanstvu, meščanski pogled na svet, vrednote, vero, politično in gospodarsko vlogo meščanstva, meščansko prebivališče in navade, izbrane osebnosti in družine (Ivan Hribar, Janez Bleiweis, Janez Puh, Peter Kozina, Pavel Golia, družina Dolinar idr.).
V četrtek ob 11.00 bo v Cankarjevem domu na vrsti projekcija dokumentarnega filma Ljubljana-Buenos Aires-Ljubljana: Parna pekarna in slaščičarna Franca Dolinarja. Gre za zgodbo te ljubljanske meščanske družine in njeno usodo po letu 1945, ki jo v 50-minutnem dokumentarcu pripoveduje Frančeva vnukinja Marjetka Dolinar.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje