Od klasičnih osnov... Foto: Damjan Prelovšek
Od klasičnih osnov... Foto: Damjan Prelovšek
Le Corbusier: Ronchamp, Notre-Dame-du-Haut
... do form arhitekture novega časa.
Edvard Ravnikar: Cankarjev dom
Pri Plečniku in nato Le Corbusierju je svoje znanje izpopolnjeval tudi Edvard Ravnikar. Letos mineva sto let od njegovega rojstva. Foto: www.arhitektruni-vodnik.org/Metka Pretnar
Razstava Plečnikovih učencev

Na pot, ki so jo prehodili Plečnikovi učenci Miroslav Oražem, Milan Sever, Hrvoje Brnčič, Marjan Tepina, Jovan Krunič, Edvard Ravnikar in Marko Župančič, se je mogoče podati na razstavi v galeriji Vžigalica.

Kustos Arhitekturnega muzeja Ljubljana Bogo Zupančič je razstavo z naslovom Plečnikovi učenci pri Le Corbusieru postavil ob 50-letnici smrti arhitekta Jožeta, 120-letnici rojstva švicarskofrancoskega arhitekta Charlesa Edouarda Jeannereta, bolj znanega kot Le Corbusierja, in stoletnici rojstva arhitekta Edvarda Ravnikarja. Ob tem pa se je spomnil tudi letos umrlega arhitekta Marka Župančiča, zadnjega Plečnikovih študentov, ki je sodeloval z Le Corbusierjem.

Iz zapuščin sedmih arhitektov
Postavitve predstavlja sedem Plečnikovih študentov, ki so svoje znanje dopolnili pri Le Corbusierju, in so imeli pomembno mesto v razvoju modernizma na Slovenskem. Razstava je razdeljena na dva dela. V prvem prostoru so na ogled izbrani načrti, fotografije, dokumenti, knjige, članki, pisma in drugo gradivo iz zapuščin arhitektov, drugi del pa se poveča preostalim slovenskim arhitektom in gradbenikom ter hrvaškim in srbskim arhitektom, ki so delali pri Le Corbusieru.

Na ogled pa so postavili tudi knjige, ki jih je napisal Le Corbusier in so jih Plečnikovi diplomanti kupovali v Parizu in drugje, poleg tega pa še knjige in članki o Plečniku in Ravnikarju s teksti, v katerih so omenjeni vsi glavni protagonisti in njihove medsebojne refleksije.

Med dvema velikanoma arhitekture
Kot so ob razstavi zapisali v ljubljanskem Arhitekturnem muzeju, je sedem arhitektov postalo most med slovenskim arhitekturnim prizoriščem in francosko svetovljansko sceno, spoj med dvema kulturama, povezava med dvema velikanoma arhitekture in dvema različnima utripoma modernizma. Razstava, ki bo na ogled do 20. junija, poskuša odgovoriti na vprašanja, kdo so bili ti arhitekti, kdaj so bili pri Le Corbusierju in koliko časa ter na katerih projektih so delali.

Na pariški Rue de Sevres je v Le Corbusierjevem ateljeju do druge svetovne vojne delalo okoli sto arhitektov z vsega sveta. Zadnji podatki navajajo devet slovenskih, pet hrvaških in tri srbske arhitekte, med njimi tudi nekaj gradbenikov.

V iskanju odgovorov
Ker je ostalo odprtih še preveč vprašanj, se niso odločili za razstavni katalog, ampak so postavitev pospremili s plakatom - zloženko. Odgovore, ki jih bo treba iskati tako v Parizu kot tudi v drugih krajih, v katerih so ustvarjali učenci obeh arhitektov, pa namerava Zupančič združiti v posebni monografiji.

Razstavo je v Arhitekturni muzej Ljubljana postavil v sklopu Francosko-slovenske pomladi, pri njeni postavitvi pa sta sodelovala še Mestni muzej Ljubljana in francoski inštitut Charles Nodier v Ljubljani. Pred odprtjem bodo v Križankah pripravili akrobatsko plesni nastop Contigo, ki sta ga ustvarila plesalec in akrobat Joao Paulo Pereira Dos Santos in koreograf Rui Horta.

Razstava Plečnikovih učencev