Fotografija je sicer stara že nekaj let in tudi Mail on Sunday jo je že objavil, a zdaj se je spet sprožil val trditev, da je mož na sliki nihče drug kot zmuzljivi Banksy. Foto: Peter Dean Rickards
Fotografija je sicer stara že nekaj let in tudi Mail on Sunday jo je že objavil, a zdaj se je spet sprožil val trditev, da je mož na sliki nihče drug kot zmuzljivi Banksy. Foto: Peter Dean Rickards
V britanskih trgovinah je Banksyju uspelo neopaženo odpreti približno 500 primerkov albuma Paris Hilton in v ovitke 'podtakniti' svojo različico, zbirko priredb z zgovornimi naslovi, kakršni so Zakaj sem slavna?, Kaj sem sploh naredila? in Zakaj obstajam?. Za nameček je pevkin obraz na ovitku nadomestil s pasjo glavo. Na njegovi razstavi so bili pozneje Parisini ploščki naloženi na kup, po 'inštalaciji' so se pasli ščurki, nad vsem skupaj pa je kraljevala 'zapoved' Thou Shalt Not Worship False Icons (Ne malikuj lažnih idolov.) Foto: Reuters
Potegavščina za v anale: zapornika v oranžnem pajacu je umetnik postavil poleg priljubljenega vlakca Big Thunder Mountain v Disneylandu, a je vseeno trajalo kar uro in pol, preden so varnostniki vlakec ustavili in odstranili vsiljivca. Banksy je tako hotel opozoriti na trpljenje osumljencev v spornem oporišču Guantanamo na Kubi. Foto: Wooster Collective

Saj bi bilo čudno, če bi v informacijski dobi znana osebnost lahko svojo identiteto skrivala v nedogled. Britanski časopis Mail On Sunday v svoji zadnji izdaji "razkriva", da se za vzdevkom Banksy skriva 34-letni Robin Gunningham. Pravijo, da so ga identificirali s pomočjo fotografije, ki je bila pred štirimi leti posneta na Jamajki; na njej je možak, ki čepi ob pločevinki barve. Fotograf Peter Dean Rickards trdi, da je Banksy, več Gunninghamovih nekdanjih sošolcev ljudi pa je razkrilo njegovo ime.

"Umetnost, ki jo ustvarjaš zato, da bi zaslovel, te ne bo nikoli naredila slavnega. Slava je samo stranski produkt tega, da počneš nekaj smiselnega. Ne greš v restavracijo in naročiš dobrega kosila zato, ker se hočeš pozneje usrati."
Banksy




Gunningham je bil menda od nekdaj zelo nadarjen za umetnost, nekaj časa pa si je delil stanovanje z Lukom Eganom, umetnikom, ki je nekoč razstavljal z Banksyjem. Gunninghamova starša pravita, da človeka na sliki ne poznata, (domnevna) mati pa še, da ni nikoli imela sina.

Zid tišine
Banksyjeva predstavnica je ob novici ostala mirna: "Take klice dobivamo ves čas," je povedala za BBC. "Kot v vseh dozdajšnjih primerih tudi zdaj podatka ne bom niti potrdila niti zanikala."

Banksy: Imam pravico do anonimnosti!
Banksy sam je že večkrat poudaril, da "vztraja pri svoji pravici, da ostane anonimen". "Trudim se, da bi moja dela izpadla dobro, ne pa, da bi bil jaz videti dobro," je povedal v intervjuju za revijo Swindle. "Sploh pa sem precej prepričan, da bi bilo nekaj petnajstletnikov precej razočaranih nad mojo pravo podobo." Edini oprijemljiv podatek o njegovem življenju je bil do zdaj ta, da se je rodil in odraščal v Bristolu. Pogosto se je govorilo, da mu je ime Robert Banks in da njegova starša živita v prepričanju, da je njun sin plesakar, a te zgodbe ni potrdil nihče, ki bi bil Banksyju blizu.

Anonimnost seveda samo prispeva k njegovemu subverzivnemu šarmu; za oboževalce se razglaša precej hollywoodskih zvezdnikov (po več Banksyjevih del sta na primer kupili Angelina Jolie in Christina Aguilera), njegove s šablono narejene umetnine pa se nenapovedano pojavljajo po vsem svetu.
Prekucniški humor in protikapitalistična nastrojenost
Ena odmevnejših "intervencij" se je zgodila leta 2006, ko je v kalifornijski Disneyland pretihotapil napihljivo lutko v pajacu zapornika iz Guantanama in jo postavil pod enega izmed najpriljubljenejših vlakcev. Slikal je po zloglasni izraelski "separacijski pregradi" med Jeruzalemom in Betlehemom, najbolj pa najbrž v kolektivnem spominu še vedno ostaja njegovo tihotapljenje slik v štiri najpomembnejše newyorške muzeje umetnosti (kar v treh ustanovah je minilo več dni, preden so ugotovili, da je njihova zbirka "bogatejša" denimo za portret kolonialnega admirala s pločevinko razpršila v roki).
Banksyjeva umetnost je seveda prava zbirateljska poslastica, a se zelo rado zgodi, da njegove grafite mestne oblasti po hitrem postopku prepleskajo.
Ana Jurc